Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Smola slovenských jazdcov na trialovej šesťdňovej v Škótsku

Smola slovenských jazdcov na trialovej šesťdňovej v Škótsku

Vo Fort William (Škótsko) v pondelok 6.5.2013 odštartoval 102.ročník najstaršej a zároveň najťažšej svetovej trialovej súťaže -Škótska trialova šesťdňová.  V roku 2012 sa na tomto podujatí predstavil prvý Slovák, mladý  Peter Vranák. Tento rok máme v štartovom poli dvoch Slovákov Petra Vranák a Milana Kollára.

Jazdci sa už od pondelka  rána vydávajú prejazdami do sekcií označených písmenkami.  Čakajú ich prejazdy po asfalte (zopár km), no všetko ostatné je v rašeline. Pre priblíženie- rozmočenej a rozbahnenej rašeline. Ako náhle jazdci ráno zídu z asfaltu a dostanú sa do terénu, podmienky sa už len zhoršujú. Silám a motorke dajú zabrať nielen prejazdy, ale hlavne sekcie, kde sa boduje každá chybička. Na prejazdoch sa zdá byť povrch ideálny, kým si to človek neskúsi. Šmykľavé a podmočené rašeliny, navyše zhora neustále kropené dažďom, vás privedú do sekcií, ktoré sú poväčšine natiahnuté po skalách, riečnych potokoch, prípadne kombinácii oboch.

Všetku smolu si hneď na začiatku v pondelok vybral náš najmladší zástupca, do ktorého sa vkladali všetky nádeje. Peter Vranák prešiel prvé štyri sekcie iba s jedným trestným bodom, cítil sa vo forme a bolo to vidieť aj na jeho jazde. Smola prišla ale hneď po hodine jazdy, kedy mu zaseklo prevodovku a nestihol si ju na prejazde opraviť do stanoveného času.  Schytal teda 1300 tr.bodov. Od utorka  pokračuje v súťaži, ale už mimo hodnotenia.  Druhý Slovák , Milan Kollár sa celý prvý deň zdržiaval po boku českého kolegu Václava Bruja. Spolu prešli celým úvodným dňom bez chytenia trestných minút.

Peter Vranák  už v utorok pokračoval  len mimo bodovania, avšak po takej dlhej ceste, obrovskej drine, príprave bol spokojný aspoň za to, že si môže zajazdiť medzi svetovou špičkou a porovnať sa s ňou.  Škoda, pretože po druhom dni by sa po súčte bodov zaradil k top päťdesiatke! Peter si ale na tohtoročnej šesťdňovej vyberá všetku smolu. Opakovane mu odišla prevodovka, mohol radiť len prvý a druhý stupeň. Sekcie zvládal aj napriek tomu bravúrne, prejazdy kopcami a hlbokými rašelinami boli pre neho peklom. Vytrápil sa až po poslednú sekciu a pri úplne poslednom nakopávaní motorky sa mu odlomila štartovacia páka. Motorku v utorok dostal do depa a po raňajšom stíhacom servise nastúpil i na štart tretieho súťažného dňa. I tretí deň išiel ukážkovo . Za celý deň nazbieral len 27 trestných bodov a v cieli mal najazdené takmer ¾ hodiny.  Keď sledujeme Petrovu tohtoročnú jazdu a porovnáme ju s minuloročnými výsledkami, zlepšil sa o 100%. Škoda zlyhania techniky.

Rovnaký osud, aký zastihol Petra si počkal aj na druhého slovenského zástupcu, Milana Kollára. V stredu ráno po druhej sekcii mu odišla vodná pumpa priamo vo výjazde a prasklo mu tesnenie pod hlavou. Zo súťaže teda musel odstúpiť. Poruchu si odstránil v priestoroch depa a prihlásil sa na štvrtkový  reštart, čo znamená, že aj on už ide od štvrtka mimo poradia. Jediný z našej výpravy, ktorý ešte figuruje v poradí je český jazdec Václav Bruj. V stredu  sa mu podľa jeho slov jazdilo vynikajúco a s 49 trestnými bodmi mu patrilo 196. miesto.

Včera čakal na všetkých pretekárov najdlhší spomedzi šiestich dní. Trialisti mali spolu s prejazdami  najazdili cca 200 kilometrov a to v úplnom daždi. Celí mokrí, zablatení museli  zvládať sekcie v kamenistých potokoch, a to vždy smerom do kopca. Obaja naši zástupcovia už jazdili mimo poradia, pretože oboch zradila technika. Václav Bruj, ďalší člen slovensko-českej výpravy stále bojuje niekde okolo 190-teho miesta.

 

Jazdcov čakajú ešte dva súťažné dní, podujatie vyvrcholí v sobotu 11.mája 2013.

Viac informácii a fofogaléria: www.countrycross.sk

 

Autor/foto : Tomáš Kremeník ( countrycross.sk)

 

1.jpgmilan_4den.jpgpeto.jpgpeto_4den.jpgservis.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok