Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Plochodrážny víkend v Žarnovici

Plochodrážny víkend v Žarnovici

Dve medzinárodné podujatia za dva dni v réžii Speedway Clubu sa v Žarnovici uskutočnia už tento víkend. Jadranská liga a Medzinárodné majstrovstvá Slovenska privedú na štart pretekárov spolu až z desiatich krajín a to nielen Európy.

V sobotňajšej Jadranskej lige (26.7.2014) sa stretnú jazdci Slovenska a Slovínska. Slovinci nastúpia v pomerne silnom zložení.  Na štart sa postaví tradičná opora Slovincov z kvalifikácií do Svetového pohára družstiev Alexander Čonda, ale aj mladý a dravý Žiga Kovačič. V tíme nebude chýbať ani Matic Ivačič, Jernej Pečnik a Dalibor Bot.

Proti Slovincom nasadzuje tréner Ján Daniel taktiež prevažne juniorský tím, čo môže tešiť slovenských fanúšikov. Prvýkrát sa totiž na štart Jadranskej ligy postaví až trojica juniorov odchovancov Speedway Clubom Žarnovica. Patrika Búriho, ktorý sa na štarte predstaví prvýkrát po svojom zranení z maďarského Debrecenu doplňuje Adam Čarada a debutant Michal Tomka. V tíme sú ešte aj moravské posily, v Žarnovici ostrieľaní pretekári Martin Málek a Martin Gavenda.

Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v nedeľu 27.7.2014  ( Memoriál Ladislava Eliáša) sľubujú zaujímavú štartovnú listinu, v ktorej nechýbajú pretekári zvučnejších mien. Na štart sa postaví bývalý účastník Grand Prix, majster sveta juniorov, víťazi Zlatej prilby SNP, či majstri svojich krajín. Sily s nimi si zmerajú naši mladí juniori, ktorí budú hlavne zbierať skúsenosti. Zaujímavosťou je určite štart aj dvoch jazdcov z Nového Zélandu.

Začiatok oboch podujatí je v sobotu i v nedeľu o 14,00 hod.  V nedeľu sa v rámci MM SR na štart  postaví 20 pretekárov, po päť do každej jazdy. Prvý po základnej časti sa stane nielen víťazom 14. ročníka Memoriálu Ladislava Eliáša, ale aj priamym účastníkom finálovej jazdy. Pretekári na 2. až 11. mieste absolvujú dve semifinálové jazdy, z ktorých zakaždým prví dvaja postúpia do finále. Pozície vo finále si budú vyberať jazdci priamo pred štartom podľa umiestnenia. Víťaz finálovej jazdy sa stáva medzinárodným majstrom Slovenska pre rok 2014. Všetky jazdy sa pôjdu na 4 kolá okrem finálovej, ktorá je na 6 kôl.

A kto bude na MM SR štartovať ?:

Nový Zéland bude reprezentovať jeho tohtoročný juniorský šampión Bradley Wilson spolu s ďalším juniorom Jake Turnerom.

Poľsko budú zastupovať tradične silní pretekári. Pôjde o bývalého účastníka Grand Prix Tomasza Chrzanowskeho, niekdajšieho majstra sveta juniorov Karola Zabika, víťaza Zlatej prilby SNP z roku 2011 Kamila Brzozowskeho, či v Žarnovici dobre známeho Stanislawa Burzu, ktorý má v kapse okrem iného aj majstrovský titul z poľskej Extraligy.

Maďarsko bude mať jediného zástupcu, ktorým bude dvojnásobný víťaz Zlatej prilby SNP, majster Slovenska 2011, či majster Maďarska Norbert Magosi.

Rakúsko má v štartovnej listine pretekov dvoch zástupcov. Pokým Jannik Klein, ktorého žarnovickí fanúšikovia dobre poznajú z domácich tréningov bude plniť úlohu náhradníka, Daniel Gappmaier, po absencii Fritza Wallnera v rakúskej reprezentácii najlepšieho pretekára našich západných susedov, uvidíme v základnej štartovnej listine.

Rusko bude mať svojho zástupcu v osobe veľmi dravého a nádejného juniora 19-ročného Viktora Kulakova, ktorý vlani skončil strieborný v Majstrovstvách Ruska do 19 rokov a tento rok prišiel o ruský juniorský titul po štyroch vyhraných jazdách až v tej poslednej, keď spadol a bol vylúčený.

Ukrajina bude zastúpená dvomi pretekármi. Pokým 19-ročný Stanislav Mielničuk má síce za sebou účasť vo finále Majstrovstiev Európy juniorov 2013, bronz z MS juniorských družstiev 201, či taktiež bronz v ME juniorských družstiev 2012, ale v podstate ešte zbiera skúsenosti, 23-ročný Andrij Kobrin patrí už medzi ostrieľaných borcov. Andrij má v kapse tie isté medaile ako Mielničuk, no k tomu treba ešte prirátať jeho celkové víťazstvo v MACEC Cupe za rok 2012.

Bulharsko bude reprezentovať stálica na plochodrážnej scéne Milen Manev. Tento 35-ročný rodák z Targovišťa a syn najúspešnejšieho bulharského pretekára Nikolaja Maneva, je jediným stálym reprezentantom z Bulharska. V ťažkých časoch bulhraskej plochej dráhy, ktoré v podstate trvajú dodnes, preniesol gro svojej činnosti do Rumunska, kde dokázal už trikrát vyhrať majstrovský titul.

Česká republika bude mať už tradične najpočetnejšie zastúpenie. Pod českou vlajkou sa predstavia stálice na žarnovickej plochej dráhe a rovnako aj v tíme Slovenska pre Jadranskú ligu Martin Málek a Martin Gavenda. Predstavovať obidvoch pretekárov je určite zbytočné. Snáď možno spomenúť, že ten prvý menovaný bude obhajovať slovenský titul z minulého roka a ten druhý bude jedným z jeho najvážnejších súperov. Možnosť predviesť sa pred žarnovikcým publikom bude mať ešte stále 15-ročný Patrik Mikel taktiež z Březolup, ktorý absolvoval množstvo tréningov na našej dráhe. Ďalším do partie bude ostrieľaný 41-ročný Jaroslav Petrák z Pardubíc a Jan Holub, ktorý predstavuje už tretiu generáciu pretekárov rovnakého mena.

Slovensko bude reprezentovať trojica juniorov Speedway Clubu Žarnovica. Aj napriek tomu, že po fraktúre ramennej kosti a následnej operácii to s Patrikom Búrim nevyzeralo najlepšie, tento 19-ročný junior skoncentroval všetky svoje sily na to, aby sa mohol predstaviť na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska. Šancu zbierať skúsenosti a prvé body bude mať aj 16-ročný Adam Čarada a ostrý debut si cez plochodrážny víkend odbije aj 15-ročný Michal Tomka. Vestu náhradníka na seba oblečie rakúsky pretekár v slovenských službách Anton Wannasek.

Zdroj: speedwayclub.sk

 

plagat_26_27072014.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok