Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Filip Šitera ukončil víťazstvom žarnovickú sezónu

Filip Šitera ukončil víťazstvom žarnovickú sezónu

V sobotu 5. októbra zorganizoval Speedway Club Žarnovica posledné plochodrážne podujatie v jubilejnej 60. sezóne na žarnovickom ovále. Medzinárodné preteky - Prebor Českej republiky jednotlivcov, sa stali korisťou českého pretekára Filipa Šiteru, ktorý tento rok obliekal aj slovenskú vestu v Jadranskej lige. Filip nenašiel na dráhe premožiteľa.

V poradí siedme medzinárodné plochodrážne preteky pod taktovkou SC Žarnovica v sezóne 2013 videlo niekoľko stoviek divákov v uplynulú sobotu. Sezóna bola na rozdiel od predošlých dvoch ukončená pretekmi jednotlivcov, ktoré sa zarátavali do českého Preboru. Na štart sa postavilo 17 pretekárov z piatich krajín.

Úvod pretekov sa niesol spomienke na nedávno zosnulého pretekára a veterána Dušana Višvádera zo Zohora. Okrem minúty ticha mu bola venovaná aj spomienková jazda všetkých slovenských reprezentantov, ktorú odštartoval najmladší brat Dušana Višvádera, Vlado, dlhoročný reprezentant Slovenska. Potom už nasledovali oficiálne preteky.

Od začiatku si neporaziteľnosť udržiaval Filip Šitera, Václav Milík a Martin Gavenda. Dvaja posledne menovaní ju však v druhej polovici pretekov stratili, no aj napriek tomu sa ešte v poslednej jazde, kde sa práve spomínaná trojica stretla, mohlo všeličo zmeniť. V prvej zákrute spadol Filip Šitera, na čo rozhodca pretekov Ľuboš Šmondrk nariadil opakovať jazdu so všetkými účastníkmi. Práve Šitera zvládol najlepšie prejazd prvou zákrutou a usadil sa bezpečne na čele jazdy. Vďaka tomu zvíťazil so spomínaným maximom.

Pretekov sa zúčastnila aj pätica pretekárov so slovenskou licenciou. Najlepšie z nej si počínal podľa predpokladov Fritz Wallner, ktorý dokázal v peknom súboji poraziť aj Václava Milíka. Fritz obsadil nakoniec piate miesto. K peknému bojovnému výkonu sa vypäl aj odchovanec SC Patrik Búri, ktorý nazbieral päť bodov a obsadil desiate miesto. O jeden bod však prišiel v úvodnej jazde, keď mu na druhom mieste v poslednom kole praskla reťaz a do cieľa tak musel dotlačiť svoj motocykel pre jediný bodík. Ešte väčšiu smolu v spomínanej jazde mal žarnovický debutant 15-ročný Adam Čarada, ktorý v poslednom kole zadrel motor a tak musel odstúpiť z pretekov. Peknú jazdu v podaní Patrika Búriho videli diváci na záver pretekov, keď sa po slabšom štarte dokázal z výjazdu prvej zákruty dostať cez Michala Kleina a Antona Wannaseka a dokonca ohrozoval vedúcu pozíciu Žigu Kovačiča. Nakoniec však došiel do cieľa na druhom mieste. Úplným debutantom bol ďalší pretekár SC 16-ročný Dominik Slezák, ktorý skončil na 15. mieste, no vo svojej poslednej jazde dokázal vybojovať skalp skúsenejšieho Poliaka Krzysztofa Nowackeho.

Po dvadsiatich jazdách základného rozpisu videli diváci aj tradičné zábavné jazdy. Najprv sa na štart, ale z opačnej strany postavili Anton Wannasek, Michal Klein a Patrik Mikel, aby súperili v jazde vpravo. Tú vyhral Klein pred Mikelom a Wannasekom, ktorý v nej štartoval z recesie namiesto v prilbe iba v šiltovke. Druhá jazda priviedla na štart Patrika Búriho, Martina Gavendu, Dominika Slezáka a ich vyzývateľku Michaelu Krupičkovú. Po úvodných dvoch kolách museli všetci zastať v priestore štartu a  bez pomoci mechanikov vymeniť hranu kolesa. Sem sa nepodarilo dôjsť Dominikovi Slezákovi, ktorý padol a z jazdy odstúpil. Jazdu s prehľadom vyhral Martin Gavenda pred Patrikom Búrim a Michaelou Krupičkovou.

V ďalšej jazde videli diváci na štarte dvojice jazdcov na jednej motorke. Súboj o víťazstvo sa odohrával až do konca, keď sa na špici striedali dvojice Patrik Búri/Fritz Wallner a Michaela Krupičková/Patrik Mikel. Za nimi cieľom prešla slovinská dvojica Matic Ivačič/Žiga Kovačič. Z víťazstva sa nakoniec tešila slovenská dvojica vďaka silnému finišu.

Poslednou jazdou žarnovickej sezóny 2013, bolo jazdenie na zadnom kolese. Tak Matic Ivačič ako aj Fritz Wallner a Václav Milík, ukázali skutočné majstrovstvo a vynaliezavosť a divákov dokázali skutočne pobaviť.

Po poslednej jazde boli dekorovaní najlepší traja pretekári a peknú kyticu si zo Žarnovice odniesla aj jediná žena/dievča na štarte Michale Krupičková, pre ktorú ju venoval bývalý žarnovický pretekár Milan Černek.

Potom už nasledovalo vozenie fanúšikov, pričom na svoje si prišli nielen deti, ale aj niektorí odvážni dospelí. Po programe na dráhe nasledovala zábava pre členov SC, jazdcov a ich doprovod, ktorá pokračovala aj po polnoci.

 

Zdroj: www.speedwayclub.sk, Autor a foto: Martin Búri

Výsledky:

1. Filip Šitera, Česká republika 15 bodov; 2. Martin Gavenda, Česká republika 13; 3. Matic Ivačič, Slovinsko 12; 4. Samo Kukovica, Slovinsko 11; 5. Firtz Wallner, Slovensko 11; 6. Václav Milík, Česká republika 10; 7. Mateusz Szóstek, Poľsko 9; 8. Žiga Kovačič, Slovinsko 8; 9. Michaela Krupičková, Česká republika 8; 10. Patrik Búri, Slovensko 5; 11. Michal Klein, Česká republika 5; 12. Anton Wannasek, Slovensko 4; 13. Krzysztof Nowacki, Poľsko 4; 14. Patrik Mikel, Česká republika 2; 15. Dominik Slezák, Slovensko 1; 16. Josef Novák, Česká republika 1; 17. Adam Čarada, Slovensko 0.

 

r.JPG

      Počet domácich pretekárov bol nezvyčajne vysoký

r16.JPG

                                        Stupne víťazov

 

r.JPGr2.JPGr3.JPGr4.JPGr5.JPGr6.JPGr7.JPGr8.JPGr9.JPGr10.JPGr11.JPGr13.JPGr14.JPGr15.JPGr16.JPGr17.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok