Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Slovenskému tímu chýbal jediný bod na víťazstvo v Jadranskej lige

Slovenskému tímu chýbal jediný bod na víťazstvo v Jadranskej lige

V nedeľu 12. mája bol žarnovický štadión svedkom otvorenia už 60. plochodrážnej sezóny. Speedway Club Žarnovica zorganizoval na zrekonštruovanom ovále prvé kolo Jadranskej ligy. Aj napriek neustálej hrozbe dažďa si cestu na štadión našlo do 1 000 fanúšikov, ktorí boli svedkami súboja domácich jazdcov o víťazstvo s českým tímom až do poslednej jazdy. Víťazne z neho nakoniec vyšli Česi.

Predpovede počasia na celý víkend robili usporiadateľom vrásky na čele. Sobotný tréning, ktorý mal byť pre celý tím a začiatočníkov, kvôli takmer celodennému dažďu absolvoval z tímu iba Aljoša Remih, ktorý sa prakticky iba zoznamoval so žarnovickou dráhou. Dráha aj napriek tomu ostávala zjazdná. To čakal na usporiadateľov ešte nočný dážď, po ktorom boli na dráhe už aj mláky. Našťastie sa však podarilo členom SC aj toto nebezpečenstvo zažehnať a po úpravách bola dráha opäť zjazdná.

Na divákov, ktorých neodradili nepriaznivé predpovede počasia a ani stále hroziace dažďové zrážky čakali preteky, v ktorých nechýbali súboje, dramatické okamihy a ani pády, ktoré sa však našťastie neskončili zranením žiadneho z aktérov.

Ráno pred pretekmi však prišla do Žarnovice najprv správa, že maďarský tím nepríde v zložení v akom bol nahlásený, nakoľko Norbert Magosi, Patrik Nagy a Sándor Tihányi, ktorí cestovali jedným autom, sa toto pokazilo ešte v Maďarsku. Z Loniga, kde štartoval v kvalifikačnom kole MS juniorov, tak mal prísť iba Roland Benko. Domáci usporiadateľ preto narýchlo povolal do Žarnovice Dominika Weissa, ktorý reprezentoval deň predtým v ukrajinskom Červenograde slovenské farby, aby doplnil aspoň sčasti maďarský tím. Nakoniec však z Maďarska na poslednú chvíľu dorazil Norbert Magosi a Robert Tabaka. Namiesto neprítomného Roberta Nagyho, manažéra tímu robil momentálne najlepší maďarský pretekár József Tabaka, starší brat Roberta. Maďarská otázka tým ostala vyriešená.

Nástup jazdcov a slávnostné zahájenie pretekov sa nieslo v netradičnom duchu. Spomínalo sa totiž na Matiju Duha, ktorý tragicky zahynul na pretekoch v Argentíne. Deň pred pretekmi prišli najbližší príbuzní Matiju aj s jeho fanklubom Raka boys do Žarnovice, aby sa zúčastnili pretekov na dráhe, kde Matija reprezentoval slovenský tím. V depe mu organizátor vyhradil jeden box ako pre účastníka pretekov. Na nástup išli pretekári tlačiac svoje motocykle, pričom boli vedení motocyklom s Matijovými dečkami a spomienkovou vestou. Na nástupe boli privítaní hostia zo Slovinska. Po privítaní nasledovala minúta ticha a predstavovanie jazdcov už podľa tradičného spôsobu.

Preteky boli otvorené spomienkovou jazdou na Matiju všetkých účastníkov, teda 16-tich jazdcov.

Prvé jazdy ukázali, že to Slovenský tím nebude mať ľahké s obhajobou vlaňajšieho prvenstva. Po dvoch jazdách vďaka Martinovi Gavendovi, no hlavne víťaznému Filipovi Šiterovi síce viedol, no v tretej jazde ho dotiahol vďaka víťazstvu Michala Škurlu Český tím a od štvrtej jazdy už udával tempo náš súper spoza rieky Moravy. Českí pretekári začali svoj náskok postupne navyšovať, pričom sekundovať im dokázali neskôr už len domáci jazdci. Po slabšej prvej jazde sa k lepším výkonom vypäl Martin Gavenda a Slovenský tím tak stále mohol poškuľovať po prvej priečke. Za očakávaniami zaostali najmä Slovinci, od ktorých sa čakalo určite viac. Nesklamal jedine Matic Voldrih, ktorý však prišiel o body v siedmej jazde, kedy nezvládol svoj stroj a v prvej zákrute spadol pričom zachytil so sebou aj Zdeňka Holuba. Vyhnúť sa mu nepodarilo Aljošovi Remihovi, ktorý zasiahol motocyklom do chrbta práve Voldriha. Na dráhu vyšla aj sanitka, no našťastie sa slovinský pretekár po chvíli postavil na nohy a síce s bolestnou grimasou, no predsa odišiel do depa a pokračoval v pretekoch.

Maďari oslabení neúčasťou najmä Patrika Nagyho, ktorému sa v Žarnovici v minulej sezóne pomerne darilo, začali od polovice pretekov strácať kontakt s prvými dvomi tímami a naopak začali sa na nich doťahovať dovtedy poslední Slovinci. Bojovným výkonom prekvapil mladý Roland Benko, no trochu viac sa očakávalo od dvojnásobného víťaza Zlatej prilby SNP Norberta Magosiho. Dominik Weiss a ani Robert Tabaka neboli vážnejšími súpermi ostatným jazdcom aj keď treba podotknúť, že ide o nováčikov, ktorí ešte len zbierajú skúsenosti a najmä u Dominika Weissa bolo vidno, že od minulej sezóny urobil určitý pokrok.

Český tím sa ako jediný mohol pochváliť bodovou vyrovnanosťou všetkých svojich jazdcov. Ťahúňom podľa predpokladov bol Václav Milík, ktorý deň predtým vyhral najlepšie obsadené kvalifikačné kolo MS juniorov v ukrajinskom Červenograde. V prvej svojej jazde, keď sa už zdalo, že s prehľadom vyhrá, sa mu pretrhla na cieľovej rovinke reťaz a v cieli ho stihol predbehnúť Slovinec Voldrih. Potom až do nasadzovacích jázd nepoznal premožiteľa.

Ku koncu základnej časti udržovali českí pretekári 4 až 7-bodový náskok pred domácim tímom. Zmenšiť sa ho podarilo bojovne jazdiacemu Martinovi Gavendovi, keď najprv v štrnástej jazde z tretieho miesta predbehol Ivačiča a po veľkom súboji aj Zdeňka Holuba a potom v šestnástej jazde, kde sa predstavil ako žolík, ktorému sa bodový zisk zdvojnásobuje, tentoraz z posledného miesta predbehol najprv Pečnika a potom aj Benka. Zuby si brúsil aj na vedúceho Milíka, pred ktorého sa dokonca dostal na malú chvíľu z výjazdu prvej zákruty druhého kola, no pardubický pretekár uhájil svoje prvenstvo a Martin Gavenda sa musel uspokojiť so ziskom 4 žolíkových bodov.

Pred nasadzovacími jazdami bolo viac menej isté, že o prvenstvo môžu teoreticky obrať českých pretekárov už len domáci jazdci, pokým o tretie miesto zvedú súboj Slovinci a Maďari. Do sedemnástej jazdy boli nasadení jazdci, ktorí mali vo svojich tímoch najmenej bodov. Raketový štart mal 44-ročný veterán Ján Mesiarik, ktorý sa po celé štyri kolá dokázal ubrániť pred viac ako o 20 rokov mladším Romanom Čejkom, Jernejom Pečnikom a Robertom Tabakom. Žarnovický štadión sa vďaka jeho výkonu dostal do varu a slovenský tím mohol reálne pomýšľať na dobehnutie bodového náskoku Čechov, keď sa priblížil k svojmu súperovi na rozdiel štyroch bodov.

Osemnásta jazda sa stala korisťou Škurlu, no po dva body si do cieľa prišiel domáci Remih, ktorý sa v peknom súboji dokázal vysporiadať so Slovincom Vidom. Pred posledným dvomi jazdami, keď Slováci strácali na vedúcich Čechov päť bodov sa už zdalo, že je rozhodnuté. No prišlo zaváhanie Zdeňka Holuba v devätnástej jazde, keď v jej závere skončil pod nafukovačkami, pričom víťazstvo ukoristil po výbornom štarte Filip Šitera a český náskok sa zmenšil na dva body. Treba tu ešte spomenúť výkon práve Filipa Šiteru, ktorý bojovnosťou a najmä dobrými štartami patril medzi najlepších jednotlivcov dňa.

V poslednej jazde najlepších jednotlivcov tímov, sa predstavil Milík, Gavenda, Magosi a Voldrih. Od štartu išiel dopredu Magosi s Voldrihom, pokým Gavenda ostal na treťom mieste. Milík kvôli problémom s motocyklom síce jazdu odjazdil, no nedokázal zasiahnuť do boja o body. Martin Gavenda sa celý čas snažil dostať o priečku vyššie, čo by znamenalo bodové vyrovnanie sa s Čechmi, no nakoniec sa musel uspokojiť so ziskom jedného bodu a Slovensko zase s druhým miestom s jednobodovou stratou za českým súperom.

Výsledky:

Česká republika 40 (Václav Milík 11, Michal Škurla 11, Zdeněk Holub 9, Roman Čejka 9)

Slovensko 39 (Martin Gavenda 14, Filip Šitera 13, Ján Mesiarik 6, Aljoša Remih 6)

Slovinsko 27 (Matic Voldrih 14, Matic Ivačič 6, Ladislav Vida 4, Jernej Pečnik 3)

Maďarsko 20 (Norbert Magosi 11, Roland Benko 9, Dominik Weiss 0, Robert Tabaka 0)

 Najbližšie sa ďalšie kolo Jadranskej ligy odjazdí 12. júna v českých Pardubiciach.

 

jadr2.JPGjadr3.JPGjadr4.JPGjadr5.JPGjadr6.JPGjadr7.JPGjadr8.JPGjadr9.JPGjadr10.JPGmatijovbox_depoJL.JPGspomienka_matija.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok