Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Michal Tomka chce rásť a napredovať

Michal Tomka chce rásť a napredovať

Michal Tomka patrí medzi mladé žarnovické plochodrážne nádeje, na ktorých Speedway Club stavia svoj tím. Fanúšikom sa počas minulej sezóny viackrát ukázal v dobrom svetle, keď okrem skúseností dokázal pozbierať peknú hŕbku bodov najmä na Zlatej prilbe SNP, ale aj na viacerých pretekoch v zahraničí. Netreba zabúdať, že za sebou má tento sedemnásťročný pretekár iba necelé dve sezóny. O tomto, ale aj ďalšom rozpráva sám pretekár v krátkom rozhovore.

Začiatok minulej sezóny ti veľmi nevyšiel podľa tvojich predstáv, no potom si sa zlepšoval a prišli lepšie výsledky. Čím to bolo? 

Určil som si jasný ciel. Mám hlavne veľkú motiváciu a chcem sa tým živiť ako profesionál a nielen ako amatérsky jazdec. Konečne som si uvedomil, čo je pre mňa fakt dôležité a za čo sa oplatí drieť.

V priebehu mája si mal problémy s motorkami. Zadrel si dvakrát motor, pričom v Pardubiciach sa ti to stalo na tréningu pred pretekmi a musel si odstúpiť z pretekov. Kde bola príčina týchto problémov?

Klub nás prihlasuje do množstva pretekov každý mesiac, pričom sme si nejakým spôsobom nenašli  čas dať motor do servisu. Presne to sa mi stalo v Pardubiciach, keď som mal len jednu motorku a aj tú som zadrel. Ale v budúcej sezóne si na to dáme určite pozor.

Ako hodnotíš svoje výkony na žarnovických pretekoch?

Beriem ohľad na to, že to bola moja druhá sezóna, čiže som celkom spokojný, aj keď napríklad na Majstrovstvách sveta juniorov šlo proti mne vlastné zdravie. No v budúcej sezóne to musí byť oveľa lepšie a verím, že tvrdá drina mi prinesie aj dobré výsledky.

Na Zlatej prilbe SNP si to dotiahol do semifinále. Čo si vtedy prežíval?

Na Zlatej Prilbe to bola eufória. Najlepšie sa jazdí pred domácim publikom a keď vidíte ako vám fandia a počujete ich kričať vaše meno, tak to ide jednoducho samo. Je to pre mňa osobne asi najkrajší pocit na svete, preto som rád za každý dobrý výsledok na domácej dráhe ale aj vonku.

Na záver sezóny si absolvoval dvojicu pretekov na Ukrajine, kde si dokázal vybojovať pekných pár bodov. Ako hodnotíš svoj výkon?

Tak s mojím účinkovaním na Ukrajine som vcelku spokojný aj keď vždy to môže byť lepšie. Myslím si, že sa nám s Jančim Mihálikom celkom darilo a spoznali sme hlavne nové dráhy. Mne osobne to v Červenograde sadlo viac ako v Rivne a myslím, že sa mi tam aj viac darilo.

Počas sezóny si mal niekoľko pekných súbojov s Patrikom Búrim nielen na pretekoch ale aj na tréningu. Neskôr sa k Vám pridal Janči Mihálik a nebyť zranenia Adama Čaradu, konkurencia by bola ešte väčšia. Ako to na teba vplýva? Pomáha ti to ďalej rásť?

Tak pre mňa to je určite motivácia byť lepší ako ostatní, aj keď sme spolujazdci. Mali sme veľa pekných súbojov hlavne s Patrikom a ku koncu sezóny aj s Jančim Mihálikom. Myslím, že najkrajší súboj sme s Patrikom predviedli vo Svitavách, kedy sme obaja pozbierali aj pekný počet bodov. Na mňa súboje s kolegami vplývajú len pozitívne.

Za sezónu si absolvoval 29 pretekov, čo je najviac spomedzi domácich juniorov. Vidíš v tom nejakú výhodu?

Je to obrovská výhoda. Každé jedny preteky sú ako desať tréningov, čiže čím viac mám pretekov tým lepšie pre mňa. Čím viac budem jazdiť tým rýchlejšie sa budem zlepšovať.

Ako prebieha tvoja zimná príprava?

Myslím, že so zimnou prípravou nemám problém. Chodievam 5 krát do týždňa cvičiť pod vedením môjho skúseného brata. Taktiež keď vynechám fitness idem si zabehnúť 5 kilometrov. A keď si nájdem čas cvičím aj doma popri tom, že chodievam hrávať futbal, na ktorý, ale práve kvôli cvičeniu a Autoškole nemám čas poslednou dobou.

Čo máš nové vo svojom tíme, garáži?

Do našej „rodiny“ prirástla ďalšia posila v podobe novej „rakety“ od Martina Vaculíka. A v tíme sa žiadne prevratné zmeny neudiali. Len ešte nevieme, či si na nás mechanik spraví čas aj v ďalšej sezóne a či ho to neprestane baviť.

Aké ciele si kladieš do nasledujúcej sezóny? Čo by si chcel dosiahnuť?

Na najbližšiu sezónu nemám žiadne konkrétne ciele. Chcem len viac a viac rásť a zlepšovať sa a hlavne už dosiahnuť nejaké poriadne výsledky. Postupne začnú tie úspechy prichádzať samé.

Zdroj: speedwayclub.sk

 

Tomko_Stancl.JPGjaddvoj5.JPGmcrjun9.JPGmiso.JPGslany6.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok