Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Deväť finálových kôl rozhodlo o slovenskom šampiónovi

Deväť finálových kôl rozhodlo o slovenskom šampiónovi

Nedeľa patrila v Žarnovici Medzinárodným majstrovstvám Slovenska spojenými s 15. ročníkom Memoriálu Ladislava Eliáša. Preteky, ktoré sprevádzali tropické horúčavy ponúkli množstvo pekných jázd s poriadnou zápletkou, o ktorú sa postaralo 22 účastníkov z ôsmych krajín. Pri príležitosti 5. výročia založenia Speedway Clubu Žarnovica bolo štyrom osobnostiam, ktoré roky výrazne ovplyvňovali plochú dráhu a obetovali jej udržaniu a napredovaniu množstvo času, udelené čestné členstvo v klube.

Asi tri týždne pred samotnými pretekmi, prišla do Žarnovice správa, že sa ich nezúčastní Martin Vaculík, ktorý síce avizoval svoj záujem vybojovať si už konečne prvý titul domáceho šampióna, no preložené kolo poľskej Extraligy, v ktorej má profesionálny kontrakt, mu skrížilo tieto plány. Organizátor sa preto snažil urobiť kvalitatívne čo najvyrovnanejšiu štartovnú listinu, v ktorej reálnu šancu na víťazstvo titulu mala viac ako polovica štartujúcich pretekárov. Ako ukázal priebeh samotných pretekov, tento zámer vyšiel.

Deň pred pretekmi sa za svoju neúčasť pre chorobu vopred ospravedlnil Slovinec Žiga Kovačič, ktorého v štartovnej listine nahradil Bulhar Christo Christov, pôvodne plniaci rolu náhradníka.

Už samotný nástup hlavných aktérov pred tribúnu v priestore štartu a cieľa sa niesol v zaujímavom duchu. Okrem delegovaných činovníkov a samotných pretekárov mohli diváci vidieť defilé bývalých majstrov Slovenska, či štyroch významných osobností plochodrážneho života, ktoré si SC uctil udelením čestného členstva v klube. Z bývalých majstrov Slovenska videli diváci Miroslava Rybanského (majster Slovenska 1963 a 1964), Jozefa Tótha (1971 a 1972), Ing. Jána Danihela (1973), Jána Daniela (1976 a 1977), Zdena Vaculíka (1978, 1979, 1983 a 1988), ale aj stále aktívnych pretekárov z novodobej histórie šampionátu Tomáša Sucháneka (2009) a Norberta Magosiho (2011). Čestné členstvo bolo udelené Miroslavovi Rybanskému z Bratislavy, bývalému špičkovému slovenskému pretekárovi, projektantovi plochodrážnych štadiónov v Bratislave Prievoze a na Zohore, predsedovi plochodrážnej komisie pre Slovensko na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia. Taktiež bratislavskému Tiborovi Klimitsovi, bývalému pretekárovi a projektantovi plochodrážnych štadiónov v Bratislave Prievoze a na Zohore. Zo žarnovických osobností plochej dráhy si SC uctil Ing. Milana Šovčíka, ktorý bol od roku 1975 celé štvrťstoročie predsedom ZO Zväzarmu pri n. p. Preglejka, predsedom AMK a riaditeľom pretekov, pričom počas tohto obdobia zažila žarnovická plochá dráha najväčšie úspechy. Štvrtou ocenenou osobnosťou bol Ing. Jozef Treščák, dlhoročný funkcionár a organizátor plochej dráhy v Automotoklube, autor množstva článkov a propagačných textov, historik zaoberajúci sa predovšetkým minulosťou plochej dráhy na Slovensku. Takisto počas slávnostného nástupu nezabudli organizátori na oslávenca, ktorý sa v deň pretekov dožil jubilea 65 rokov, Jána Daniela. Po tejto slávnosti už pokračovali preteky klasickým spôsobom.

Miernym favoritom pretekov na základe svojich výsledkov na našej dráhe a výkonov v prebiehajúcej sezóne sa javil pardubický Tomáš Suchánek. A práve on, Marcin Rempala, Marcel Kajzer a Zdeněk Holub si udržali po prvých dvoch sériách jázd neporaziteľnosť. No neznamenalo to, že ostatní jazdci ich neohrozovali. Stanislaw Burza, Fritz Wallner, Andrij Kobrin, Norbert Magosi a ďalší im stúpali na päty. Divákov však zaujímal aj výkon domácich juniorov. Už ich prvá jazda priviedla na štart obidvoch naraz. Štart ovládol suverénnym spôsobom Marcel Kajzer a hneď za ním sa na druhé miesto dostal Michal Tomka, pokým Patrik Búri sa po slabom štarte ocitol na poslednom mieste. Ten sa so svojim umiestnením neplánoval uspokojiť. V druhom kole z výjazdu prvej zákruty sa dostal medzi Patrika Mikela a Niclasa Nielsena a oboch naraz predbehol a začal ohrozovať pozíciu Michala Tomku. Ich súboj mal aj zvláštny nádych súperenia o hodnotnú JRM rámovinu, ktorú z Divišova sponzorsky vybavil klub pre najlepšieho domáceho pretekára šampionátu. Michal sa v treťom kole dopustil viacerých menších jazdeckých chýb, čo využil Patrik a dostal sa pred neho, vďaka čomu si zapísal trojbodový zisk. Michal vzápätí v prvej zákrute posledného kola nezvládol výjazd a porúčal sa k zemi, kvôli čomu prišiel o dva body a vyšiel bodovo naprázdno. Pekný súboj videli diváci aj v nasledujúcej jazde vďaka českému Zdeňkovi Holubovi a takmer domácemu Fritzovi Wallnerovi. Aj v ďalšom priebehu nebolo o súboje a predbiehania núdza. Takmer v každej jazde sa poradie medzi pretekármi menilo. Diváci si tak mohli prísť na svoje. Svoj deň mal Patrik Búri, ktorý po úvodnom druhom mieste skončil raz tretí, opäť druhý a raz si priviezol jeden bod za štvrté miesto. Michal svoj výkon trochu zlepšil v tretej a štvrtej jazde, kedy si za dve štvrté miesta pripísal po jednom bode. Na konci základnej časti po 16 jazdách bolo poradie poriadne vyrovnané. Víťazom 15. ročníka Memoriálu Ladislava Eliáša sa stal Poliak Rempala, ktorý vďaka tomu postúpil priamo do finále. Z druhého miesta už ale do semifinálových jázd postúpil Zdeněk Holub. Na treťom až siedmom mieste sa umiestnili dvanásťbodoví Tomáš Suchánek (ten prišiel pravdepodobne o neporaziteľnosť kvôli puknutému váhadlu na  motocykli na štarte svojej tretej jazdy), Andrij Kobrin, Marcel Kajzer, Stanislaw Burza a Fritz Wallner. Jedenásť bodov znamenalo postup až z ôsmeho miesta pre Norberta Magosiho, deväť bodov postup Stanislava Mielničuka a Patrika Búriho a ako posledný sa do semifinále dostal osembodový Viktor Trofimov, syn Vladimíra a vnuk slávneho Viktora Trofimova. Postup ďalej bol prekvapujúco nad sily priebežne druhého muža v poradí MACEC Cupu Poliaka Rafala Karczmarza, či skúseného Čecha Jana Holuba.

Nadstavbová časť pretekov ponúkla skutočné vyvrcholenie aj tak napínavých pretekov. Prvé semifinále dosť prekvapujúco vyhral Magosi, keď udržal za sebou Wallnera, s ktorým postúpili do finále. Ešte predtým však neudržal na uzde svoje nervy mladučký 15-ročný Trofimov, ktorý nabehol do pásky a bol z opakovaného štartu vylúčený. Najväčší favorit Suchánek sa po opakovanom štarte ocitol na poslednom mieste. Stíhaciu jazdu začal predbehnutím Andrija Kobrina, ktorého ešte predtým za svoj chrbát odsunul Wallner. V poslednom kole pripravoval na Wallnera rozhodujúci útok, no Fritz udržal poslednú pozíciu zaručujúcu postup do finále a prvé prekvapenie na úkor Suchánka bolo na svete.

Druhé semifinále očakávali diváci s napätím o to väčším, že v ňom štartoval domáci junior Patrik Búri. Po slabšom štarte sa síce snažil ohroziť svojich súperov, no nakoniec zvíťazila skúsenosť nad mladíckou dravosťou a do cieľa prišiel ako posledný, čo znamenalo desiate miesto a vylepšenie doteraz najlepšieho umiestnenia odchovanca Speedway Clubu na tomto šampionáte, ktorým bolo jedenáste miesto Michala Tomku z predošlého roku. Opisovať slovami priebeh druhej semifinálovej jazdy sa dá len veľmi ťažko. Jazdci si tu menili svoje poradie ako na bežiacom páse a prakticky až do cieľa nebolo nič rozhodnuté. Šťastnými boli nakoniec víťaz Stanislaw Burza pred Zdeňkom Holubom.

Pozície na štart finálovej jazdy si vyberali jej aktéri priamo na dráhe, tak ako to je už na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska zvykom. Na štart sa teda postavil od vnútornej dráhy Stanislaw Burza, Zdeněk Holub, Fritz Wallner, Marcin Rempala a Norbert Magosi. Po štarte sa na dráhe rozpútala skutočná bitka. Do vedenia sa predral Burza, za ktorým sa usadil Holub. Tretie miesto si vybojoval Rempala, ktorý sa pustil do ostrého súboja s Holubom v priebehu druhého kola. V treťom kole však došlo medzi nimi ku kolízii, pričom sa k zemi porúčal český pretekár jasne dávajúc najavo čo si o súboji myslí. "Pozrel sa na mňa, videl kde som a zavrel ma a ja som už nemal čo robiť," povedal bezprostredne po svojom páde. Rozhodca pretekov nakoniec rozhodol opakovať jazdu všetkých účastníkov, nakoľko išlo o neprehľadnú situáciu. Holub však do jazdy pre zdravotné problémy nenastúpil. Opakovaný štart najlepšie vyšiel za jasotu divákov Wallnerovi. No dopredu sa dral rýchly Rempala, ktorý nakoniec Fritza predbehol. Toho za svoj chrbát odsunul aj Burza a začal atakovať pozíciu svojho krajana, ktorý mu nakoniec po krásnom súboji podľahol a Stanislaw "Búrka" ako znie preklad jeho priezviska do slovenčiny sa stal majstrom Slovenska pre rok 2015. Fritzovi Wallnerovi nebolo nakoniec súdené ani tretie miesto, keď mu v polovici posledného kola došiel metýl a Maďar Magosi vtedy jazdiaci na beznádejnom štvrtom mieste prišiel k bronzovej priečke ako "slepé kura k zrnu", čo sám prekvapený nečakal. Fritz síce sklamaný, ale predsa dotlačil posledných sto metrov svoj motocykel za veľkého potlesku divákov do cieľa.

Stanislaw Burza sa tak stal druhým poľským pretekárom po minuloročnom víťazstve Kamila Brzozowskeho, ktorý ukoristil slovenský titul.

Podujatie na záver hodnotil okrem iných veľmi pozitívne aj prezident Slovenskej motocyklovej federácie Dr. Peter Smižík, ktorý povedal, že malo vyššiu športovú úroveň než Majstrovstvá sveta juniorov.

Počas prestávok mali diváci možnosť vidieť aj meranie si síl domáceho začínajúceho juniora Jána Mihálika s tromi ukrajinskými rovesníkmi z Rivneho a mladých Jakuba Valkoviča a Davida Pacalaja vo svojich ukážkových jazdách. Zaujímavosťou boli aj jazdy pretekárov Jana Boháča, Antona Wannaseka a Tomáša Kisa na špeciáloch pre dlhú plochú dráhu, čoho žarnovický štadión vo svojej vyše 60-ročnej histórii nebol doteraz svedkom. Prvýkrát sa mohli diváci v Žarnovici prísť pozrieť aj do depa cez preteky. Vďaka myšlienke Zdena Vaculíka motivovanej zo skúseností vo Švédsku, umožnil organizátor fanúšikom prísť cez dlhšiu prestávku medzi treťou a štvrtou sériou jázd do depa a vidieť atmosféru ktorá tu vládne cez preteky. Množstvo fanúšikov túto možnosť využilo a bolo tak v bezprostrednom kontakte s jazdcami.

Výsledky:

1. Stanislaw Burza, Poľsko 12 bodov + víťaz finále

2. Marcin Rempala, Poľsko 16 + 2. miesto vo finále

3. Norbert Magosi, Maďarsko 11 + 3. miesto vo finále

4. Fritz Wallner, Rakúsko 12 + 4. miesto vo finále

5. Zdeněk Holub, Česká republika 14 + pád vo finále

------------------------------------------------

6. Tomáš Suchánek, Česká republika 12 + 3. miesto v 1. semifinále

7. Stanislav Mielničuk, Ukrajina 9 + 3. miesto v 2. semifinále

8. Andrij Kobrin, Ukrajina 12 + 4. miesto v 1. semifinále

9. Marcel Kajzer, Poľsko 12 + 4. miesto v 2. semifinále

10. Patrik Búri, Slovensko 9 + 5. miesto v 2. semifinále

11. Viktor Trofimov, Ukrajina 8 + vylúčenie v 1. semifinále

----------------------------------------------------------------------------------------

12. Rafal Karczamrz, Poľsko 7 bodov

13. Jan Holub, Česká republika 7 bodov

14. Milen Manev, Bulharsko 6 bodov

15. Patrik Mikel, Česká republika 3 body

16. Szabolcs Vida, Slovensko 3 body

17. Niclas Nielsen, Dánsko 3 body

18. Michael Vissing, Dánsko 2 body

19. Michal Tomka, Slovensko 2 body

20. Christo Christov, Bulharsko 0 bodov

21. Péter Vida, Slovensko 0 bodov - náhradník

22. Anton Wannasek, Slovensko neštartoval - náhradník

 

Tetx/foto: Martin Búri, speedwayclub.sk

Slovenská reprezentácia

msr2015_2.JPG

Bývalí majstri Slovenska a čestní členovia SC. Zľava: Ing. Jozef Treščák, Ing. Milan Šovčík, Ján Daniel, Dr Peter Smižík (prezident SMF), Zdeno Vaculík, Tibor Klimits, Ing. Ján Danihel, Jozef Tóth, Miroslav Rybanský

msr2015_13.JPG

Čerstvý majster Slovenska 2015 - Stanislaw Burza

msr2015_14.JPG

Trojica pretekárov, ktorí predviedli jazdu na špeciáloch pre dlhú plochú dráhu. Zľava Jan Boháč, Anton Wannasek, Tomáš Kis

 

msr2015.JPGmsr2015_2.JPGmsr2015_3.JPGmsr2015_15.JPGmsr2015_16.JPGmsr2015_17.JPGmsr2015_18.JPGmsr2015_19.JPGmsr2015_4.JPGmsr2015_5.JPGmsr2015_7.JPGmsr2015_8.JPGmsr2015_9.JPGmsr2015_10.JPGmsr2015_11.JPGmsr2015_12.JPGmsr2015_13.JPGmsr2015_14.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok