Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Slovenský Rakúšan sa tešil z víťazstva v pretekoch veteránov

Slovenský Rakúšan sa tešil z víťazstva v pretekoch veteránov

Doslova tropické počasie sprevádzalo žarnovický plochodrážny víkend, ktorý organizoval Speedway Club Žarnovica. V sobotu boli diváci, ktorí si našli cestu na štadión svedkami rekordu čo do počtu zúčastnených jazdcov na žarnovických pretekoch veteránov vôbec. 31 účastníkov z ôsmych krajín dokázalo urobiť z pretekov hodnotný športový zážitok.

O tom, že Žarnovica má stále sa lepšiace plochodrážne meno svedčí aj skutočnosť, že na preteky veteránov sa každoročne prihlasuje viac a viac účastníkov, medzi ktorými nechýbajú ani zvučné mená z minulosti. Snahou organizátora je každý rok prilákať na štart aj pretekárov, ktorých si žarnovický fanúšik môže pamätať z dôb, kedy regulárne pretekali aj na našej dráhe.

Už pri pohľade do štartovnej listiny boli jasné niektoré mená jazdcov, ktorí patrili medzi horúcich adeptov na popredné umiestnenie. Od začiatku divákov udivovali najmä ukrajinskí veteráni Vladimír Trofimov a Vladimír Kolodij. Pokým druhý menovaný, inak víťaz žarnovickej Zlatej prilby SNP z roku 1995 bol fanúšikom dobre známy, Vladimíra Trofimova si možno len ťažko vybavovali v pamäti aj keď v rokoch 1985 až 1992 štartoval u nás trikrát. Známejším a slávnejším bol jeho otec Viktor Trofimov, ktorý štartoval v Žarnovici na Medzinárodnej plochej dráhe v rokoch 1962 a 1963 a ešte ako 65- ročný neváhal ísť regulérne preteky v Maďarsku. Obaja spomínaní si ako jediní dokázali udržať počas základnej časti pretekov neporaziteľnosť. V dobrom svetle sa ukázali aj domáci Ján Mesiarik a Vladimír Višváder, pričom druhému menovanému ušla účasť vo finále len o jeden bod. Pekné štarty a súboje predviedol aj Gašpar Forgáč, pričom všetky tri jazdy, do ktorých nastúpil dokázal ovládnuť, no v druhom, resp. v treťom kole prišiel o svoje pozície a nakoniec vyšiel bodovo na prázdno. Výborne sa predviedol aj ďalší slovenský reprezentant, najstarší účastník 63-ročný Rakúšan Anton Wannasek, ktorý už tretiu sezónu jazdí so slovenskou licenciou nielen veteránske preteky.

Ďalšími favoritmi, ktorí výrazne miešali kartami boli Maďari László Meszáros, Imre Fogas sen., Ukrajinec Petro Fedyk, Rakúšania Heinrich Schatzer, Jurgen Garherr, Slovinci Jože Žibert a Roman Špitaler a ďalší. V pretekoch nechýbali ani tvrdé, ale zároveň fair play súboje. Najmä v prvej zákrute po štarte to často doslova iskrilo.

Po 16 jazdách nastalo rátanie bodov a rozdelenie pretekárov do dvoch finále podľa veku. Finále do 55 rokov priviedlo na štart dvoch Ukrajincov Trofimova a Kolodija, Slovinca Špitalera, Maďara Fogasa jun. a domáceho Jána Mesiarika, ktorý sa počas pretekov prezentoval doslova profesorskou jazdou. Po štarte sa dopredu dostal Vladimír Kolodij, ktorého vzápätí vystriedal vo vedení Trofimov a víťazstvo si už nenechal zobrať. Tretí do cieľa prišiel Špitaler. Domáci Ján Mesiarik po slabšom štarte prišiel o šancu na popredné umiestnenie a v kvalitnej konkurencii sa musel uspokojiť s piatym miestom.

Finále nad 55 rokov malo dramatickejší priebeh. Účasť v ňom si vybojovali Maďari 62-ročný Meszáros, 58-ročný Fogas sen., ktorý túto sezónu podobne ako minuloročnú jazdí s rumunskou licenciou aj v rumunskom šampionáte, Rakúšan 61-ročný Schatzer, Ukrajinec 55-ročný Fedyk a domáci 63-ročný Wannasek. Po štarte sa súboj doslova na lakte odohral o vedúcu pozíciu medzi Schatzerom a Meszárosom, pričom druhý menovaný nezvládol výjazd z prvej zákruty a predviedol krkolomný pád s nárazom do mantinelu. O sile nárazu svedčí aj fakt, že prerazil drevenú preglejku. Z pádu si odniesol povrchové rany na nohe a predlaktí ruky a narazené rebrá, pričom musel byť odvezený a ošetrený v nemocnici. Aj štart opakovanej jazdy ovládol Schatzer. No stíhaciu jazdu predviedol Wannasek, ktorý dokázal svojho súpera predbehnúť a mohol sa tak tešiť z víťazstva. Tretie miesto obsadil Fedyk.

Na margo rastúcich výkonov veteránov treba spomenúť, že veľká časť tých, ktorí sa umiestnili v prvej polovici výsledkovej listiny sú pretekári, ktorí štartujú nielen na veteránskych pretekoch, ale vlastnia aj licencie a štartujú na rôznych medzinárodných podujatiach a šampionátoch. Tento trend sa prejavuje aj u nás, keď sa po veteránskych pretekoch v minulosti rozhodol obliecť naspäť pretekársku kombinézu Ján Mesiarik v roku 2012 a 2013 a podobný prírastok čaká slovenských pretekárov aj v auguste, keď sa ďalší bývalý reprezentant plánuje vrátiť na ovály. Ale o tom - potom :)

Výsledky:

Finále do 55 rokov: 1. Vladimír Trofimov, Ukrajina

2. Vladimír Kolodij, Ukrajina

3. Roman Špitaler, Slovinsko

4. Imre Fogas jun., Maďarsko

5. Ján Mesiarik, Slovensko

Finále nad 55 rokov:

1. Anton Wannasek, Slovensko

2. Heinrich Schatzer, Rakúsko

3. Petro Fedyk, Ukrajina

4. Imre Fogas sen., Maďarsko

5. László Meszáros, Maďarsko

Poradie po základnej časti:

1. Vladimír Kolodij, Ukrajina; 2. Vladimír Trofimov, Ukrajina; 3. Anton Wannasek, Slovensko; 4. Ján Mesiarik, Slovensko; 5. Roman Špitaler, Slovinsko; 6. Imre Fogas jun., Maďarsko; 7. László Meszáros, Maďarsko; 8. Jurgen Garherr, Rakúsko; 9. Csaba Balogh, Maďarsko; 10. Vladimír Višváder, Slovensko; 11. Petro Fedyk, Ukrajina; 12. Franc Geršak, Slovinsko; 13. Heinrich Schatzer, Rakúsko; 14. Imre Fogas sen., Maďarsko; 15. Jože Žibert, Slovinsko; 16. Josef Fasching, Rakúsko; 17. Lájos Bajúsz, Maďarsko; 18. Daniel Nywojczyk, Poľsko; 19. József Géczy, Maďarsko; 20. Paul Ager, Rakúsko; 21. László Menyhárt, Maďarsko; 22. Petr Popelka, Česká republika; 23. Csaba Varga, Maďarsko; 24. Helmut Durneder, Rakúsko; 25. Marcin Zieliński, Poľsko; 26. Anton Schreiner, Rakúsko; 27. Giuseppe Furlan, Taliansko; 28. Mateusz Gielas, Poľsko; 29. Richard Schrammel, Rakúsko; 30. Gašpar Forgáč, Slovensko; 31. Gábor Fogas, Maďarsko - štartoval mimo poradia, nakoľko nespĺňal minimálny vekový limit pre veteránov 35 rokov.

trojica najlepších do 55 rokov

       Trojica najlepších do 55 rokov

vet2015_12.JPG

    Prví traja v kategórii nad 55 rokov
 

vet2015.JPGvet2015_2.JPGvet2015_3.JPGvet2015_4.JPGvet2015_5.JPGvet2015_6.JPGvet2015_7.JPGvet2015_8.JPGvet2015_9.JPGvet2015_11.JPGvet2015_12.JPGvet2015_13.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok