Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Ján Mesiarik a Gašpar Forgáč budú hájiť domáce farby v pretekoch veteránov

Ján Mesiarik a Gašpar Forgáč budú hájiť domáce farby v pretekoch veteránov

Už o týždeň odštartuje žarnovický plochodrážny víkend Medzinárodnými pretekmi veteránov. Štartovná listina pretekov je takmer úplná, no veteráni sa stále môžu hlásiť. Domáce farby bude hájiť dvojica pretekárov Ján Mesiarik a Gašpar Forgáč.

V prípade obidvoch domácich pretekárov ide o československé juniorské hviezdy z druhej polovice 80. rokov. Obaja patrili vo svojej dobe medzi veľké talenty. Pokým Jána Mesiarika zastavilo v rozlete ťažké zranenie v roku 1989, Gašpar Forgáč štartoval na ováloch až do začiatku nového milénia.

Pokým štart Jána Mesiarika bol už dávno avizovaný, Gašpar Forgáč sa rozhodol v posledných dňoch. Tento majster Československa juniorov z roku 1988, v roku 1987 bol prakticky šiestym najlepším juniorom sveta, keďže obsadil šieste miesto vo finále Majstrovstiev Európy juniorov, v ktorých však napriek názvu štartovala svetová juniorská špička. V roku 1991 sa mohol stať prvým slovenským víťazom Zlatej prilby SNP, no v poslednej zákrute finálovej jazdy sa pred neho dostal Moravák Ľubomír Jedek. V roku 1987 sa prekvapujúco dostal až do Kontinentálneho semifinále Majstrovstiev sveta jednotlivcov, čo bolo dovtedy najlepším výsledkom pretekára pochádzajúceho zo Slovenska v tomto šampionáte. Svoju kariéru začínal v roku 1985 v Žarnovici pod dohľadom trénera Jána Daniela spoločne so svojim bratom Miroslavom. Ku koncu sezóny 1987 prešiel do TJ Racek Pardubice, kde po absolvovaní povinnej vojenskej služby aj zostal a hájil neskôr farby Pardubíc aj v českej Extralige. V Žarnovici štartoval 42-krát od roku 1985 a naposledy na Zlatej prilbe SNP v roku 1999.

V žarnovickom depe ho mohli fanúšikovia vidieť takmer každé preteky, na ktorých tu štartoval Tomáš Suchánek, ktorému robil mechanika a radcu. Aj v roku 2004, kedy Suchánek vyhral Zlatú prilbu SNP, podľa vlastných slov vďačil za rady Gašpara Forgáča. 

 

Text: Martin Búri

zdroj: www.speedwayclub.sk

 

forgac.jpgforgac1.jpgforgac2.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok