Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Poľsko poznačilo Michalov výkon aj v Slanom

Poľsko poznačilo Michalov výkon aj v Slanom

V nedeľu a v pondelok štartoval Michal Tomka na dvoch pretekoch. Pokým v poľskom Gorzówe organizátori brali prvé kolo MACEC Cupu ako určitý predkrm pred večerným finále Majstrovstiev Poľska jednotlivcov, v českom Slanom išlo o vrcholný podnik, keďže sa bojovalo o titul Majstra ČR dvojíc.

V poľskom Gorzówe privítala slovenskú výpravu poriadne rozrýpaná dráha. Ráno sa totiž tadiaľ prehnala búrka a narobila škody na dráhe. Náročná technická dráha, ako ju opísal Martin Vaculík, ktorý na nej vyhral GP, tak dostala ešte ťažší povrch. Organizátori z klubu, ktorý získal v minulom roku titul majstra poľskej Extraligy, dráhu dokonale otvorili a slnečné počasie už urobilo svoje. Potom však na počudovanie prítomných dráhu iba zošmykovali bez akéhokoľvek uvalcovania. Ako sa neskôr ukázalo bolo to pre pretekárov štartujúcich v MACEC Cupe až príliš náročné. Preteky od začiatku vďaka tomu sprevádzalo veľké množstvo pádov. V prvých dvanástich jazdách ich bolo až štrnásť. Až potom sa na dráhe dalo ako tak jazdiť, no to už videlo asi 50 divákov iba jazdy v dvojiciach, či trojiciach, keďže viacerí pretekári odstúpili z pretekov prevažne kvôli zraneniam, či technickým problémom. Rovnako bol na tom aj náš junior. Michal sa raz prehodil na štarte a druhýkrát padol, keď rozhodca zastavil jazdu a traťoví komisári pomerne neskoro zareagovali. Potom už v pretekoch nepokračoval.

Taktiež organizácia pretekov bola na veľmi nízkej úrovni a jazdcom, nielen cudzím a málo vyjazdeným, ale aj domácim hrozili pri pádoch zranenia. Našťastie sa to skončilo "len" modrinami, poškodenými motocyklami a v jednom prípade otrasom mozgu a aj poraneným ramenom. No medzinárodné preteky, na ktorých nieje technická kontrola motocyklov, rozprava s jazdcami a ďalšie základné veci, to by sa nemalo stávať ani v rozvojových plochodrážnych krajinách, nie to ešte na dráhe poľských šampiónov. V jednej z jázd, keď štartovali po dvoch pádoch už len dvaja pretekári, pričom práve domáci junior padol opäť, do cieľa dokrúžil jedine Rumun Adrian Gheorghe. To by ešte nebolo nič na tom, keby ten pád domáceho juniora neprišiel práve vo výjazde prvej zákruty tretieho kola, kde bola brána do depa, ktorá sa následne otvorila a 5 - 6 osôb išlo pomáhať ležiacemu pretekárovi. Rozhodca však jazdu nezastavil a rumunský pretekár sa úspešne vyhol Poliakovi a sám v rozpakoch obišiel ešte jedno kolo popri otvorenej bráne a spomínaných ľuďoch na dráhe. A to mu ešte zmerali víťazný čas na štyri kolá asi o tri sekundy väčší, než sa pohyboval priemer, keby išiel aj posledné kolo pod plynom asi by opravil rekord dráhy aspoň o päť sekúnd. O takéto kuriozity nebola núdza, preto je otázne čo viedlo tento klub organizovať preteky MACEC, o ktorých dokonca nevedela asi tri hodiny pred ich začiatkom ani pani sediaca v kancelárii klubu zdvíhajúca telefóny, ktorých čísla dal organizátor do zvláštnych ustanovení ako kontakt na klub!

Preteky nakoniec vyhral domáci junior Lukasz Kaczmarek pred svojim oddielovým kolegom Rafalom Karczmarzom a Ukrajincom Andrijom Kobrinom. Potešujúcim faktom pre žarnovických fanúšikov je, že poslední dvaja menovaní sa predstavia 19. júla aj v Žarnovici.

Samozrejme iná káva boli večerné preteky o Majstra Poľska. Dráha tvrdá a bezpečná, množstvo pekných súbojov a skvelá atmosféra.

Otrasený po pádoch z Gorzówa, nedokázal Michal napodobniť svoj dobrý výkon z juniorského šampionátu, ktorý išiel na slánskej dráhe ešte na jar a po páde vo svojej tretej jazde odstúpil z pretekov. Majstrami dvojíc sa nakoniec stali Václav Milík a Aleš Dryml z Pardubíc pred domácim párom Eduard Krčmář a Sebastian Ulamek a pražskou dvojicou Matěj Kús a Josef Franc.

 

Takto vyzerala dráha v Gorzówe 1,5 hod. pred pretekmi

Polhodina pred pretekmi

Michalov pád na štarte

Adrian Gheorghe si to mieri do nafukovačiek

...a v nafukovačkách

Ukrajinec Stanislav Mielničuk v súboji s poľským súperom

...o chvíľu na zemi

V popredí dvaja Poliaci a za nimi Michal Tomka

....poradiť si s dráhou v určitých chvíľach nevedeli ani domáci pretekári

...

... tu to Michal ešte ustál

Jeden z pekných súbojov bez pádu medzi Mielničukom a Bulharom Manevom

Autor: Martin Buri
Zdroj: speedwayclub.sk

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok