Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

SVK-CZE - dramatické preteky vyhrali domáci

SVK-CZE - dramatické preteky vyhrali domáci

Žarnovickú plochodrážnu sezónu Anno Domini 2015 otvorili preteky Slovensko vs. Česká republika, ktoré ponúkli to čo organizátor Speedway Club Žarnovica vopred avizoval. Vyrovnaný priebeh dvoch kvalitatívne podobných tímov s dramatickou zápletkou, ktorej vyvrcholenie priniesol až samotný záver.

Priebeh nedeľných pretekov, ktoré organizoval Speedway Club v spolupráci s Mestom Žarnovica, by sa len ťažko dal zhrnúť niekoľkými krátkymi frázami. Veď prvé preteky na obnovenej dráhe s takým napínavým priebehom, nie sú na dennom poriadku. Ani takmer neustále mrholenie, priamy televízny prenos z MS v ľadovom hokeji, či neúčasť Martina Vaculíka, neodradili asi 800 divákov od návštevy žarnovického štadióna. A kto prišiel, určite neľutoval.

SC Žarnovica si tieto preteky naplánoval ako skúšku pred najvýznamnejším podujatím žarnovickej sezóny, Majstrovstvami sveta juniorov, ktoré organizuje 30. mája. Zároveň popri organizačnej skúške, to bola aj skúška a testovanie dráhy po jej rekonštrukcii. Už tréningy pred pretekmi nasvedčovali, že dráha bude trochu iná, než v predošlých rokoch, no takmer nikto neočakával, že preteky zvládne bez akýchkoľvek škôd, ktoré sú na plochodrážnej trati bežné. Po pretekoch totiž na nej nebola žiadna nerovnosť, jama, či koľaj ako to zvykne byť takmer všade! Voľba naviezť materiál z blízkeho Sokolca, sa ukázala ako výborná a utíchnuť muselo aj tých zopár kuvičích hlasov, ktoré tomu cez zimu neverili.

Preteky sa začali najlepšie ako mohli. Prvé tri jazdy sa skončili rovnakou remízou 3:3, keď okrem moravských posíl a čerstvého majstra Rakúska Fritza Wallnera, pekne bodovali aj domáci juniori. V prvej jazde ako raketa dopredu vystrelil Michal Škurla, nasledovaný domácim Patrikom Búrim. Zozadu sa však predral na druhé miesto Martin Gavenda a Patrik si dokázal ustriehnuť českého Ondřeja Smetanu, vlani bronzového z Majstrovstiev ČR do 19 rokov. V druhej jazde, ktorá sa musela opakovať pre letmý štart Eduarda Krčmářa, mal práve spomínaný Krčmář pekný súboj s Fritzom Wallnerom, ktorý nakoniec vyhral český supertalent, inak opora minuloročného českého tímu vo Svetovom pohári družstiev. V tretej jazde sa predstavil aj druhý domáci junior Michal Tomka. Zo štartu išiel opäť dopredu Škurla, nasledovaný Patrikom Búrim v tesnom závese práve s Michalom Tomkom s náskokom pred Josefom Novákom. Slovenskí juniori peknou jazdou udržali svoje pozície a vybojovali tak ďalšiu remízu.

Prvýkrát sa misku váh na svoju stranu podarilo domácim nakloniť vo štvrtej jazde. Martin Málek razantne za seba odsunul dravého Škurlu a Fritz Wallner udržal Smetanu. Slovenský tím sa ujal vedenia v pomere 13:11. Trvalo to však len do cieľa nasledujúcej jazdy. Ten totiž neuvidel Martin Gavenda, ktorý držal druhé miesto, no v treťom kole musel zastať kvôli defektu svojej zadnej pneumatiky. Dva body Patrik Búriho za Krčmářom a pred Mikelom, zachránili aspoň priebežnú remízu na 15:15. V šiestej jazde sa s našim Fritzom Wallnerom prekvapujúco vysporiadal Smetana, no Michal Tomka dokázal opäť ustrážiť jeden bod pred Novákom a jazda skončila zmierne 3:3. V siedmej jazde divákov zdvíhal z lavičiek Martin Gavenda. Ten sa totiž pustil do pekného súboja s Krčmářom, no nakoniec mu podľahol. Opäť bolo kľúčovým tretie miesto Patrika Búriho, vďaka ktorému remízový stav pokračoval.

Zlom prišiel v jazde s poradovým číslom osem. Na štarte ostal so zadretým motorom Michal Škurla a dvojica Wallner - Gavenda si bez problémov poradila v peknom súboji s Ondřejom Smetanom. Znamenalo to 26:22 pre domácich v priebežnom poradí. V deviatej jazde mal rýchly štart domáci Michal Tomka, no po pár metroch ho zdvihlo a prehodilo za čo bol vylúčený. Našťastie sa mu nič nestalo a diváci ho mohli vidieť ešte raz. Jazdu vyhral bezkonkurenčný Krčmář pred domácim Gavendom a pardubickým Novákom. Česi sa tak dotiahli na Slovenský tím o dva body.To sa stalo minulosťou v nasledujúcej jazde, kedy Eduard Krčmář prišiel prvýkrát o body aj to vďaka explózii svojho motora v druhom kole. To posunulo k víťazstvu Máleka s Wallnerom pred Mikelom a Slovenský tím do vedenia 33:27.

11. jazda mohla opäť výraznejšie zamiešať kartami. Dopredu sa dostal Gavenda so Škurlom a súboj vyhral práve prvý menovaný. Na Škurlu si trúfal aj Patrik Búri, no po drobnom zaváhaní v zákrute pri depe prišiel nielen o šancu ohroziť druhého Škurlu, ale aj o tretie miesto vďaka pohotovému Smetanovi. Do poslednej jazdy základného rozpisu nasadil skúsený český manažér so slovenskými koreňmi Ľubomír Vozár žolíka Krčmářa. Znamenalo to, že jeho body sa budú zdvojnásobovať. Po štarte sa dopredu nečakane dostal Michal Tomka, no už vo výjazde prvej zákruty sa pred neho predral Krčmář a potom aj Martin Málek. V takomto poradí prišli aj do cieľa, čo znamenalo síce víťazstvo 8:3 pre Čechov, no v priebežnom poradí iba zníženie náskoku domácich na 39:36.

Už prvá nasadzovacia jazda tretieho a štvrtého najlepšieho z každého tímu rozhodla o konečnom víťazstve Slovenského tímu. Za víťazstvom smeroval Martin Gavenda, ktorého bodový zisk posilnil Patrik Búri predbehnutím Smetanu v druhom kole. Posledná jazda sa musela opakovať po letmom štarte Wallnera, no potom bola svedkom jasného víťazstva Krčmářa, za ktorým do cieľa došiel Málek, Wallner a posledný Škurla.

Prestávky organizátori vyplnili sprievodným programom, keď sa na dráhe predstavili najmladší adepti na plochodrážne remeslo David Pacalaj a Jakub Valkovič a v jazdách na pásku Ján Mihálik, Braňo Mesiarik a maďarskí pretekári so slovenskými licenciami bratia Péter a Szabolcs Vida.

Výsledky:

Slovensko 47:
Martin Málek 13, Martin Gavenda 12, Fritz Wallner 11, Patrik Búri 8, Michal Tomka 3

Česká republika 40:
Eduard Krčmář 21, Michal Škurla 10, Ondřej Smetana 6, Patrik Mikel 2, Josef Novák 1

 

Text/foto: Martin Búri

 

test.JPGtest1.JPGtest2.JPGtest3.JPGtest4.JPGtest6.JPGtest7.JPGtest8.JPGtest9.JPGtest10.JPGtest12.JPGtest13.JPGtest14.JPGtest15.JPGtest16.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok