Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Pionier cross Slovensko 2020 - vyhodnotenie sezóny

Pionier cross Slovensko 2020 - vyhodnotenie sezóny

Začiatok sezóny 2020 prišiel dosť rozpačito. Kalendár pretekov naplánovaný, stroje pripravené, jazdci nabudení. Problémy sa musia riešiť a odporúčania dodržiavať. Po neistom začiatku roka privítal prvé podujatie sezóny 2020 Chrenovec - Brusno.

Štartovalo sa v 6-tich kategóriách: pre tento rok bolo v seriáli Slovenského pohára dohodnuté vypísať tri kategórie pre pioniere, jednu pre deti do 12 rokov a jednu pre deti staršie, ako 12 rokov deti špeciál, ale stále sú to začiatočníci. Snažili sme sa intenzívne spolupracovať so skupinou Pitbike cross Slovensko a tam, kde to trať dovolila, bola vypísaná kategória pitbike. Spolupráca Pionierov a Pitbike sa ukázala ako prínosná a prvý raz v histórii boli pioniere pozvané na preteky usporiadané pitbikarmi. Budúcnosť ukáže, či bude spolupráca pokračovať, nakoľko nie všetky trate sú vhodné pre preteky pitbike, ale ako sa hovorí „Kde je vôľa, tam je cesta“.

Športová úroveň pretekov v Chrenovci- Brusne býva vždy vysoká. Na pretekoch štartovalo 72 pretekárov a len dážď zabránil odjazdiť tretie rozjazdy. Veľké štartové pole kladie zvýšené nároky na organizátorov. Na oplátku nás odmení kvalitným športovým zážitkom, či z pohľadu diváka, alebo jazdca.

Na organizáciu druhého podujatia sa podujali ľudia z MX Lojkovica v Kolačne. S novými ľuďmi prišli aj nové nápady. Vďaka sponzorským príspevkom bola prvýkrát na Pionier crosse použitá elektronická časomiera. Významne to prispelo k väčšej plynulosti jednotlivých rozjázd a dynamike preteku. Štartové pole o 70 hlavách opäť predviedlo veľké súboje. Náročná crossová trať, spaľujúci horúci deň preveril nielen pripravenosť strojov, ale aj fyzické zdatnosti pretekárov. Po takto úspešnom dni verím, že sa v Kolačne stretneme o rok a organizátori sa zaradia medzi stálice v seriáli Pionier cross Slovensko.

Tretie podujatie sa uskutočnilo na futbalovom ihrisku v Dražovciach. Pretek bol ochudobnený o kategóriu pitbike. Vzhľadom na to, že ihrisko by utrpelo pod ich výkonnejšími motocyklami, bolo rozhodnutie organizátorov pochopiteľné. Napriek tomuto rozhodnutiu sa podujatia zúčastnilo 54 pretekárov, ktorí predvádzali skvelé výkony vo všetkých kategóriách. Veľmi obľúbenými sa stávajú aj detské kategórie. Umožňujú štartovať začiatočníkom bez skúseností. Tento typ pretekov je najvhodnejší pre začiatky v motokrose, deti získavajú techniku, fyzičku, motiváciu a skúsenosti.

Čifáre hostili tretiu augustovú sobotu záverečné podujatie Pionier cross Slovensko. V šiestich kategóriách štartovalo 76 pretekárov vo všetkých vekových rozpätiach. Prašná, rýchla trať, letné teploty a dĺžka rozjázd preverili výkonnosť všetkých pretekárov. Dážď opäť ukončil preteky po dvoch rozjazdách. Trať v Čifároch narazila aj na svoje limity. Pre organizátorov bude veľkou výzvou popasovať sa s veľkosťou parkoviska. Situácia si vyžiadala zamyslieť sa nad jeho zväčšením. Čifáre boli bodkou za úspešnou sezónou.

Tento rok bolo niekoľko nepríjemných úrazov pri bojoch, až na hranici možností strojov. Zraneným želáme skoré uzdravenie do prvých pretekov v novej sezóne.

Priemerná účasť na organizovaných podujatiach bolo 70 pretekárov na každý pretek. V tohtoročnom kalendári bolo pôvodne plánovaných 10 podujatí, z toho 7 na západnom Slovensku a 3 podujatia Pionier crossu východ. Problematická situácia spôsobila zrušenie 4 podujatí na západe a dvoch na východe. Pôvodne plánované podujatia v Šenkviciach a Bajči boli zrušené a náhradné podujatie v Brezne sa nakoniec nekonalo. Problémy sa nevyhli ani iným podujatiam, ale tie boli vyriešené presunom na iný termín. Pre pioniere nová trať v Brezne nás bude hostiť už len v budúcom roku 2021. Už teraz rokujeme s ďalším novým usporiadateľom, čo nás teší, že pioniere sú atraktívne pre divákov, aj jazdcov. Sme otvorení pozitívnym nápadom a novým možnostiam.

Veľká vďaka patrí organizátorom a ich organizačným tímom, bez ktorých by sa ťažko niečo uskutočnilo. V Chrenovci Brusne –pretek zastrešuje p. Peter Slanina. Kolačno má pod palcom - Erik Hrčka. Tím z Dražoviec vedie Štefan Klement. Čifáre pripravuje Erik Imre spolu s bratmi Poliakovými. Podporujme a tolerujme týchto ľudí pozitívnym prístupom, robia to nezištne pre nás všetkých.

V sezóne 2020 bolo v kategórii klasik klasifikovaných 32 pretekárov. V tuningu 27 jazdcov a špeciál reprezentovalo 20 motocrossárov. Všetci zbierali body do hodnotenia seriálu Slovenského pohára. Veľkým potenciálom sú detské kategórie. Uvažujeme, že v budúcom roku budú počítané v celkovej klasifikácii Slovenského pohára.

V kategórii klasik prebiehal veľký boj medzi Erikom Imre a Tobiasom Bumberom. Na konci sezóny ich delia len dva body v celkovom hodnotení. 179 ku 177 bodov, taký je rozdiel medzi najlepšími. Ani na ďalších miestach v hodnotení nebol markantný rozdiel. O poradí pretekárov na ďalších miestach v celoslovenskom pohári rozhodol lepší počet umiestnení v podujatiach. Aj toto svedčí o vyrovnanosti štartového poľa a o lepšom umiestnení rozhodujú chyby počas súťaže prípadne zranenia. Veľká škoda tých zrušených pretekov, mohla to byť bojovná, športová jeseň.

Celkové vyhodnotenie za rok 2020:

Klasik:

1. Erik Imre
2. Tobias Bumbera
3. Marek Gyurica

Tuning:

1. Roman Duchoň
2. Štefan Ujhelyi
3. Tomáš Kis

Špeciál:

1. Ján Valyik
2. Pavol Gavlík
3. Rastislav Ivánek

Pozornosť si zaslúžia aj ženy a dievčatá Iveta Opálková, Adriana Poliaková, Adriána Angermayerová a Alexandra Marjaková, ktoré sa nezľakli tvrdých súbojov a často potrápili aj skúsených jazdcov.


Aj napriek niekoľkým problémom prebehla sezóna 2020 veľmi úspešne. Pokiaľ situácia umožní, počítame s nárastom počtu pretekov aj na nových tratiach. Pribudne celkové vyhodnotenie pre detské kategórie.Veľká vďaka patrí sponzorom, ktorí boli ochotní podporiť Pionier cross Slovensko.
Doteraz sme sa verejne nepoďakovali jazdcom, ktorí nezištne chodili po Slovensku a získavali nové kontakty a lobovali za nás všetkých. Veľká vďaka Tomáš Kis a Martin Michalko. Najväčšia pochvala patrí organizátorom jednotlivých pretekov. Bez ich úsilia a času by nebol celoslovenský pohár Pionier cross Slovensko.

Celkové vyhodnotenie sezóny Pionier cross Slovensko 2020 prebehne na prvom podujatí v roku 2021.

Zdroj: motoride.sk
Autor textu: Michal Poliak
Autor foto: Mária Gyuricová

 

 

 

pionier_croos_sk_1.jpgpionier_croos_sk_10.jpgpionier_croos_sk_12.jpgpionier_croos_sk_13.jpgpionier_croos_sk_14.jpgpionier_croos_sk_15.jpgpionier_croos_sk_16.jpgpionier_croos_sk_17.jpgpionier_croos_sk_18.jpgpionier_croos_sk_19.jpgpionier_croos_sk_2.jpgpionier_croos_sk_20.jpgpionier_croos_sk_21.jpgpionier_croos_sk_22.jpgpionier_croos_sk_23.jpgpionier_croos_sk_24.jpgpionier_croos_sk_25.jpgpionier_croos_sk_26.jpgpionier_croos_sk_27.jpgpionier_croos_sk_28.jpgpionier_croos_sk_3.jpgpionier_croos_sk_4.jpgpionier_croos_sk_5.jpgpionier_croos_sk_6.jpgpionier_croos_sk_7.jpgpionier_croos_sk_8.jpgpionier_croos_sk_9.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok