Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Ocenenie Erika Vlčáka od obce Zákamenne

Ocenenie Erika Vlčáka od obce Zákamenne

Ešte mnohým  priateľom, fanúšikom rezonuje v živej pamäti úspech zákamenčana Erika VLČÁKA  z púštneho dakarského dobrodružstva v Saudskej Arábií, o ktorom sme vás informovali periodika Spoločník, kde bol i zaujímavé fotografie a rozhovor s Erikom. Úspech svojho rodáka  ocenil v týchto dňoch i Obecný úrad Zákamenne a to priamo z rúk starostu obce, ktorý Erikovi odovzdal ocenenie obce a ďakovný list. 

Najväčšia obec Hornej Oravy Zákamenné  sa rozprestierajúca v Podbeskydskej brázde neďaleko Slovensko - Poľských hraníc. Obec žije počas celého roka množstvom pozoruhodných aktivít. Jej územie a prírodná scenéria  ponúka široké možnosti oddychu, rekreácie a návštevy kultúrnych pamiatok.

Počas piatkového popoludnia 5. februára 2021, bolo v spoločenskej miestnosti obecného úradu v Zákamennom cítiť radosť i  hrdosť zároveň. Zišli sa tam osobnosti, ktoré svojimi aktivitami prispeli k prosperite a zviditeľneniu obce. 

erik_ocenenie1.jpg

Slová starostu Mgr. Petra KLIMČÍKA pre úspešného Erika Vlčáka zneli hrdo s potešením. Človek je hrdý a zároveň viazaný všetkým okolo, ľudia ho poznajú, vážia si ho a majú radi. Slová úcty a chvály sa dostali Erikovi VLČÁKOVI, ktorý sa nezmazateľne zapísal do histórie Zákamenného. Veľkosť  človeka a úspech sa nemeria podľa slov, ale podľa skutkov. Na tie sa nezabúda.

„Určite je to veľmi príjemné pre človeka, keď sa dozvie že náš občan Erik  na jednom z najpopulárnejších podujatí na svete, dokázal  prezentovať svoje majstrovstvo v sedle terénneho motocykla. V konečnom hodnotení  skončil na 8. mieste kategórie „Original by Motul“. Po 12-tich etapách (celkovo 7800 km) dosiahol v extrémne náročných podmienkach významný úspech. Chcem mu v mene všetkých občanov Zákamenného poďakovať, za mimoriadne úspešnú reprezentáciu. Môžem povedať, že Erik patrí do spoločenstva ľudí, pre ktorých je Zákamenné neodmysliteľnou súčasťou súkromného profesionálneho života. Mnohí občania milujú obec, pre mnohých je rodiskom, pre väčšinu najkrajším a najvzácnejším domovom“ - zmienil sa v krátkom príhovore starosta.

Erik nám na margo ocenenia povedal:  „Veru nečakal som, že na prijatí u starostu budem takto ocenený. Vysoko si vážim, že som dostal toto krásne ocenenie od najvyššieho predstaviteľa obce. Bola to pre mňa nádherná chvíľa. Vnímam to ako mimoriadny moment  v mojom  živote. Ocenenie ma zaväzuje, pretože som z tej mladšej generácie čo značí pokračovať v tejto činnosti v budú-cnosti. Možno patrím medzi šťastných ľudí, pre ktorých je činnosť koníčkom, čiže robím len to, čo ma napĺňa a čo mi dáva zmysel. Ak popri tom dosiahnem aj  krásne uznanie, určite ma to poteší. Tak či tak by som  svoju činnosť robil s radosťou a entuziazmom. Cena je aj ako uznanie môjho doteraz najväčšieho životného úspechu na svetovom podujatí. Viem, že mojím úspechom sa všetko naokolo stáva oslavou môjho života. Ocenenie je predovšetkým najmä zásluhou mojej rodiny - rodičov, ktorí mi veľmi pomohli, hlavne v materiálnom zabezpečení, aby som takýto úspech dosiahol. Oni dobre vedia, čo je za tým všetkým - dlhé dni a noci práce, prípravy, odriekania...... Nie vždy idem s chuťou na tréning, aj keď to beriem ako povinnosť. Nie je to vždy len tá zábava a to príjemné. Ak vydrží zdravie, nebudú zranenia, verím, že sa dostavia ešte lepšie výsledky adekvátne vynaloženej námahe. Bol som milo prekvapený, že fanúšikovia, priatelia, občania a najmä široká verejnosť zvlášť na Orave, Liptove sa mali možnosť  veľmi podrobne dozvedieť  sa  na stránkach dvojtýždenníka SPOLOČNÍK o mojom úspechu na na DAKAR-e. Ešte raz, veľmi pekne ĎAKUJEM  za  toto ocenenie.“

Obec Zákamenné sa počas celého roka prezentuje výraznou verejno-spoločenskou činnosťou. O významných aktivitách v obci sme  sa  porozprávali  so starostom  obce Mgr. Petrom KLIMČÍKOM  na aktuálne  témy ......
starosta_zakamenne.jpg

Ako starosta obce vníma úspech vášho občana-športovca Erika Vlčáka z pohľadu na reprezentáciu vašej obce?
Je to určite veľký úspech, ktorý našu obec zviditeľnil. Erik úspešne reprezentoval nielen Oravu, ale aj Slovensko. Chcel by som mu aj týmto spôsobom poďakovať za propagáciu Zákamenného v zahraničí. Prajeme mu ešte veľa ďalších motoristických  úspechov na náročných diaľkových rely podľa  športového kalendára.“  

Obec Zákamenné  je držiteľom  významného ocenenia v kategórií "Obec s najprijateľnejším vzťahom  k mládeži"  (2019) ,  udelená žilinským  samosprávnym  krajom.  Akú úlohu  zohrávajú  mladí  ambiciózny  občania  v rozvoji  a napredovaní  vašej obce ?V decembri  2019 sme boli s partiou mladých z obce pozvaní do Ružomberka, aby sme sa zúčastnili 4. ročníka oceňovania „Aktívne občianstvo a ľudskosť 2019“. Veľmi ma prekvapilo a povzbudilo ocenenie „Obec s najpriateľskejším vzťahom k mládeži“. S mládežou sme začali pracovať v rámci projektu vo februári 2019 pod vedením p. Darinky Čiernikovej. Bola našim mentorom a pod jej vedením sa sformulovala naša obecná rada mládeže MOS. Mládež je naša budúcnosť a s potešením som uvítal možnosť naštartovať u mladých záujem o veci verejné. Osobne som sa zaujímal o výstupy zo stretnutí, kde sa diskutovalo a poukazovalo na silné a slabé stránky života mladých ľudí v obci. Výsledkom tejto práce bol strategický dokument „Koncepcia práce s mládežou v obci Zákamenné na roky 2020-2027“, ktorý schválilo obecné zastupiteľstvo a Akčný plán na roky 2020-2022. Rada mládeže v našej obci ostala aktívnou aj po ukončení projektu a pravidelne sa zapája do aktívneho života obce“.

V  Zákamennom počas celého roka sa na kvalitnej úrovni prezentujú verejno - spoločenské  i športové  aktivity  občanov. Je táto oblasť  trvale  prioritou  vašich občanov s  podporou  i  Obecného  zastupiteľstva ?  
„V Zákamennom je trvalou prioritou občanov, s podporou obecného úradu, podieľanie sa na  kultúrnych, spoločenských a športových udalostiach v obci, ale aj mimo nej. Medzi významné môžem spomenúť ochotnícke divadlo v Zákamennom, ktorého základom sú silné divadelné tradície. Na tieto sa podarilo nadviazať najprv detským divadlom, ktoré funguje pri Základnej škole J. Vojtaššáka už 17 rokov a neskôr aj ochotníckym divadlom.  To sa začalo formovať pri prvej divadelnej akcii v roku 2015-li, ktoré bolo venované nášmu rodákovi  biskupovi J. Vojtaššákovi. Na vzniku ochotníckeho divadla mal veľký podiel náš bývalý starosta Ing. Milan Vrábeľ, ktorý divadlo veľmi podporoval, za čo mu patrí veľké poďakovanie. V roku 2020 pripravili pre divadelných nadšencov  projekt „Spod kríža“. Ide o živú krížovú cestu na zákamenskej Kalvárii, úsilie však zabrzdil Covid a karanténa. Mládežnícky klub Cyklokľud Zákamenné sa stará o športové akcie v Zákamennom. Aj napriek koronavírusu sa klubu darilo splniť všetky svoje stanovené ciele. Počas roku 2019 predložili návrhy výstavby pumptracu v športovom areáli zastupiteľstvu obce a po jeho schválení začalo výberové konanie s následnou výstavbou.nPumptrack - adrenalín v krvi, je dráha pre bikerov. 1.augusta 2020 bolo v Zákamennom toto športovisko otvorené za účasti profesionálnych jazdcov. Na rok 2021 plánujú v zimných mesiacoch, zimný beh Zákamenným, ďalší ročník cykloprechodu a behu do vrchu, organizácia slovenského finále pumpcupu v Zákamennom, ktoré je naplánované na začiatok septembra."

Zo Zákamenného sú i sestry Klimčíkové, ktorým učaroval motokros.
Máriu Klimčíkovú fascinovali motorky od základnej školy. Najskôr jazdila na lúkach a poľných ciest  zákamenského chotára, kde si osvojovala prvky motokrosovej abecedy. Neskôr sa jazdenie zmenilo na súťažné pretekanie. Najskôr to boli voľné preteky a následne preteky na úrovni Slovenského pohára. Najväčším úspechom bol rok 2017, kde vyhrala podujatie Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v Spišských Vlachoch - kategória „Ladies“..V tejto úspešnej sezóne si obohatila svoju zbierku o 15 pohárov. V roku 2019, ako 18-ročná presedlala z dvojtaktnej 125-ky na štvortaktnú 250-tku, ale nešťastný pád a zranenie jej znemožnilo  pokračovať za úspechmi v súťažnom pretekaní. Pandémia ovplyvnila všetko dianie, rovnako aj motokros. Nemohli sa konať súťaže, preto v súčasnosti jazdí len rekreačne a viac sa venuje mladším sestrám, ktorých čoraz viac láka tento šport. Mladšie sestry Anna a Ninka, sú jediné dievčence v  mládežníckych kategóriách, ktoré závodia spoločne s chlapcami, bez rešpektu nebojácne a pomerne úspešne.

Redakcia SPOLOČNÍK-a  srdečne touto cestou  blahoželá  k oceneniu Erika, ako aj  všetkým aktívnym občanom Zákamenného, ktorí sú živým a presvedčivým dôkazom toho, že úctu a dôveru si nepochybne zaslúžia. Všetci tí, ktorí sa čo len malým dielom zaslúžili o dobré meno obce Zákamenné patrí vďaka. 

Text:  Kamil SOMOROVSKÝ
Foto:Zuzana Bartošová, Archív E. Vlčáka

 

 

erik_ocenenie1.jpgerik_ocenenie2.jpgerik_ocenenie3.jpgerik_ocenenie.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok