Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Dakar 2014 - púštny maratón s Ivanom Jakešom a Štefanom Svitkom

Dakar 2014 - púštny maratón s Ivanom Jakešom a Štefanom Svitkom

     Najznámejšie púštne dobrodružstvo rely DAKAR 2014  sa uskutoční v termíne  5.- 18. januára 2014   v Argentíne, Bolívii a v Čile. Medzi 196 motocyklistami figurujú aj dve slovenské želiezka v ohni a to Ivan Jakeš a Štefan Svitko.

Bolívia bude štvrtou juhoamerickou krajinou kde sa rely uskutoční Argentína, Čile, Peru, Bolívia.  Rely štartuje v argentínskom meste Rosario a končí v čilskom meste Valparaíso. Cez Bolíviu pôjdu dve evtapy len motocyklisti a štvorkolky. Automobily a kamióny majú z logistických dôvodov trasu rely upravenú a jazdu cez Bolíviu vynechajú. Po viacerých rokoch sa organizátorom rely podarilo prispôsobiť trasy rozsiahlemu otvorenému terénu Južnej Ameriky. Dakar 2014 bude hrubší, ťažší a dlhší ako predchádzajúce dva ročníky. Namiesto „šprintérských vložiek“  majú mať etapy skôr maratónsky faktor. Veľmi náročné to budú mať doprovodné tímy, ktoré budú musieť absolvovať každý deň 750-900 km presunov. 

Už prvá etapa do San Luis bude merať cez  800 km, nasleduje  765 km do San Rafael,  vrátane 400 km špeciálky s ukončením v čiernych dunách.  Horský úsek do San Juanu tiež nedá vydýchnuť, členitá trať s výškovými rozdielmi potrápila jazdcov už v roku 2010. Etapa do Chilecita má skoro 800 km a na nich 657km špeciálky. Etapa z Chilecita do Tucumánu má pre zmenu  911 km a na nich dva špeciálne úseky.  Po voľnom dni rely pokračuje okruhom okolo Salty s dĺžkou cez  520 km. Nasleduje prechod do Čile, kde sa bude pravdepodobne súťažiť až po prechode horami . Do Calamy bude špeciálka kratšia ale ťažká, do Iquique sa to už bude na 422km asi lámať.  Organizátori avizujú vrchol  rely v etape z Antofagasty do El Salvadoru – 605 km Atacamy bude  veľmi náročných  a duny cez Copiapó budú možným vrcholom.  Aj ďalšie dve etapy  do cieľa merajú  600-700 km. Bude to naozaj maratón a náročná logistika pre doprovody. Dakar má tento rok potvrdiť pozíciu jasnej jedničky medzi diaľkovými  maratóny. Uvedenú pozíciu potvrdzuje aj našlapaná štartovná listina v každé kategórií.

Našich fanúšikov bude zaujímať hlavne súťaž motocyklov, kde medzi 196-timi štartujúcimi jazdcami sú i naši dvaja úspešný reprezentanti Ivan Jakeš a Štefan Svitko

V roku 2013 Ivan Jakeš (št.č.16), pri svojom šiestom štarte na rely,  dosiahol životný výsledok keď došiel do cieľa na vynikajúcom 4.mieste. Tak ako v roku 2013 i pri svojom siedmom štarte bude Ivan jazdiť na motocykli KTM. Pre rok 2014 vymenil motocykel za nový model, na ktorom urobil pár drobných zmien na motore a s navigáciou. Okrem motorky zostáva Ivan verný i svojmu Nad-ress Adventure teamu. Spolu s ním do Južnej Ameriky 1.januára 2014 odlieta Jaroslav Beran a Marián Smyčka, ktorých tento krát doplní aj basgitarista skupiny Tublatanka Juraj Topor.  Ivan Jakeš:
 „Verím, že január 2014 bude ešte lepší ako predošlý. Snažil som sa pripraviť čo najlepšie. Čo chcem v Južnej Amerike dosiahnuť ? Základ je mať šťastie a prísť do cieľa. Chcel by som byť medzi 10-timi najlepšími, v prvej päťke je všetko zázrak. Na dosiahnutie dobrého výsledku budem mať dostatok času a priestoru. Najmä v prvých etapách nebudem jazdiť s veľkým nasadením. Treba trochu taktizovať, vyčkávať. Chcem jazdiť ešte rozumnejšie ako pred rokom. „  

Pre Štefana Svitka (št.č.19), ktorý bude na rely štartovať po piaty krát,  sa bude Dakar 2014 niesť v znamení niekoľkých noviniek: na pretekoch štartuje vo farbách SLOVNAFT Teamu a bude ho sprevádzať nový mechanik Marek Meško. Servisnú podporu mu poskytne SP MOTO Team z Českej republiky, za ktorý jazdí český reprezentant David Pabiška. Štefan Svitko je aktuálne vo vynikajúcej forme, čo dokazuje i jeho víťazstvo na  El Chott Rallye 2013 v Tunise. Ako prvý reprezentant Slovenska dokončil rely Dakar 2010 hneď pri svojej premiére, pričom obsadil vynikajúce 13. miesto a získal prestížne ocenenie „Najlepší nováčik Rely Dakar 2010“. V roku 2012 však exceloval a dosiahol historický úspech, keď v kategórii motocyklov skončil na 5. mieste. V roku 2013  utrpel zranenie ruky, ktoré mu nedovolilo súťaž dokončiť. Štefan Svitko s tímom letí do Južnej Ameriky na Silvestra podvečer 31.12.2013 z Prahy.
Štefan Svitko: „ Hoci nie som poverčivý človek, ale ak som prvý štart premenil na 13. miesto, druhý rok som nedokončil, tretíkrát na Dakare som bol piaty a štvrtú účasť mi prekazilo zranenie ruky, tak teraz mi to vychádza opäť na dokončenie ročníka... Aspoň tak mi velí tradícia. Dakar medzi motocyklistami sa čoraz viac výkonnostne vyrovnáva. Preto budem rád, keď 18. januára zdravý prídem do cieľa. Nemám prehnané ambície, už viem, čo všetko môže ovplyvniť umiestnenie na tejto súťaži. Skutočne budem rád, keď sa z Južnej Ameriky vrátim celý a zdravý." 

Počas Dakaru 2014 budú pravidelne aktualizované fanúšikovské stránky oboch našich jazdcov:

Ivan Jakeš https://www.facebook.com/Ivan.Jakes?fref=ts

Štefana Svitka  https://www.facebook.com/StefanSvitkoFanklub?fref=ts

 

Slovensko má zastúpenie aj v kategórii kamiónov. V českom 3-člennom tíme Bonver Dakar Project (č. 515) pri svojom treťom štarte bude jazdiť na vozidle Tatra Jaroslav Miškolci a v dvojčlennom austrálskom tíme, takisto s tatrovkou (č. 575), bude mať premiéru Róbert Kasák.

 

Bližšie informácie:  http://www.dakar.com/

 

Zdroj: SITA, TASR, www.rally-dakar.cz; www.dakar.com         

mapa-dakar2014.jpg                                 

 

1455988_10151756813552227_1661858848_n.jpgsvitko-img_foto_matej-kalina_175982-v0.0.jpgdak14_3p_plaque_avec_jpg-580x360.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok