Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

ME enduro 2016: Slováci sa nenechali v Taliansku zahanbiť

ME enduro 2016: Slováci sa nenechali v Taliansku zahanbiť

V dňoch 12.-13.3.2016 odštartovalv talianskom meste Donoratico seriál majstrovstive Eirópy enduro 2016. Slovenská enduro špička nespala doma, ale zúčastnila sa na týchto pretekoch vo štvorici Marek Haviar, Tomáš Zboran, Miro Ševela a Radek Bohuslav.

Viacerí pretekári chápu, že ak chcú napredovať, musia súťažiť s lepšími. Po (nielen) tomto víkende však môžeme vidieť, že nám niekoľko mladých talentov rastie, no stále je čo doháňať na európsku špičku. Poďme ale k pretekom. Tie sa konali na západnom pobreží Talianska južne od mesta Pisa.
Takmer 200 pretekárov sa postavilo na štart v chladný sobotňajší deň na náročnú trať. Tá bola pravým endurovým, no rýchlo sa rozbila a ťažko sa dala udržať rýchlosť z prvého kola. Domáci pretekár Nicolas Pellegrinelli vyhral v celkovom poradí hneď v prvý deň, no nástrahy trate druhého dňa už nezvládol najrýchlejšie a 22 ročný pretekár na KTM 250 EXC prenechal prvenstvo Britovi Bradovi Freemanovi. 
freeman.jpg
JUNIOR U20
Medzi Juniormi do 20 rokov kraľovali Taliani na 125-kách. Tu zvíťazil Matteo Pavoni pred Lorenzom Macorittom a Emanualem Facchettim. V tejto kategórii sa objavili aj českí pretekári: Adolf Živny (15. miesto), Jakub Marek (17. miesto), Tomáš Koucky (20. miesto) a Robert Friedrich (23. miesto).
JUNIOR E1
V juniorskej e-jednotke najlepšie sadla trať susedovi z CZ. Patrik Markvart zvíťazil v sobotu a v nedeľu prišiel na druhom mieste za Matteom Rossim, čím sa Patrik dostal celkovo na prvé miesto pred Rossiho a Švéda Erika Ljungberga. Vynikajúci výsledok v kategórii Junior E1 zajazdil náš Tomáš Zboran. Už po jeho výkonoch na ISDE 2015 bolo jasné, že Tomáš je rýchly a má šancu popreháňať súperov. Celkovo odjazdil šiesty najlepší čas. 

Tomáš Zboran:
 "Trať v Taliansku bola dosť ťažká. Čakal som pieskové testy, ale bol to samý kameň a dosť blata, keďže tam týždeň pred pretekmi hodne pršalo. Extrém a enduro test sa mi moc nepáčili, pretože boli väčšinou po kameňoch a lese. Cross test mi však sedel viac, lebo bol dosť rýchly. S výsledkom som celkovo spokojný. Išiel som tam s nádejou do desiateho miesta, ale v sobotu siedmy a v nedeľu piaty - z toho som bol šťastný. A hlavne, keď sa mi podarilo dať na dvoch testoch tretí čas, to ma tiež potešilo. Ak zdravie dovolí, chcem ísť celú "európu". Chodím tam, aby som sa mohol porovnávať s najlepšími."
Ďalší z Čechov, Jacub Hrones, finišoval v tejto kategórii na štrnástej pozícii.

zboran.jpg
JUNIOR E2/E3
V tejto triede sa v súčte časov stal najrýchlejším britský pretekár Brad Freeman. Česi mali zastúpenie aj v tejto triede, kde si Jiří Hádek vybojoval piate miesto, Roman Vydra 19. miesto a David Holub 26.

SENIOR E1
E-jednotku s prehľadom ovládol domáci Guido Conforti na Suzuki, ktorý nenašiel premožiteľa po oba dni. Náš Marek Haviar mal v sobotu horší deň, keď v cieli svietilo vedľa jeho mena ôsme miesto, no v nedeľu si napravil chuť štvrtou priečkou. V celkovom hodnotení mu to vynieslo piatu pozíciu s 21 bodmi. Českí pretekári v jeho triede odjazdili nasledovne: Jakub Šefr (7. miesto), Jakub Horák (8. miesto), Martin Kulhánek (10. miesto).

haviar.jpg


SENIOR E2
V nabitej triede E2 sme mali tiež svoje želiezko, ktorým bol Miroslav Ševela. Miro Skončil v sobotu na 16. a v nedeľu na 17.mieste. Ten v tejto sezóne presedlal na KTM 450. Miro po menších zdravotných problémoch skončil v sobotu na 16. a v nedeľu na 17.mieste.
Medzi 32 pretekármi v E2 finišoval 18.-ty. Najlepším sa stal skúsený Brit Tom Sagar na Shercu. Pekný výsledok zajazdil Čech Jaromír Romančík (8. miesto) a ďalší Milan Kottek prišiel na 24. mieste.

Miro Ševela: 
"Mám za sebou prvý závod na novej motorke. Zmenil som úplne značku aj triedu a prešiel som z dvojtaktnej 300 TM na KTM 450. Motorku mam veľmi krátko na to, aby som si zvykol a bol to pre mňa ťažký závod. Taliani opäť pripravili kvalitné a ťažké Enduro a dážď počas týždňa ho spravil ešte ťažším. Bol to pre mňa očistec na tých mokrých kameňoch, hlavne v sobotu kedy som sa pokúšal aj nastaviť podvozok. Nemal som na testoch vôbec istotu a niektoré náročné úseky som musel vypustiť na testoch. Až v nedeľu sa mi podarilo nastaviť podvozok a ku koncu dňa to bolo z mojej strany už lepšie. Každopádne som rad za takýto ťažký závod, veľmi som sa naučil teraz. Teším sa už do Borského Mikuláša na náš prvý závod."
sevela.jpg
SENIOR E3
Víťazom E3 bol opäť domáci Maurizio Micheluz. V početnom českom zastúpení finišovali takto: Ondrej Helmich (5. miesto), Ján Balaš (7. miesto), Lukáš Kučera (16. miesto), Miroslav Skaloud (23. miesto).
VETERAN
V tejto kategórii mala SMF až troch dvoch zástupcov Radeka Bohuslava a českých jazdcov s licenciou SMF Martina Gottvalda, Michala Vavříka.  
Radek Bohuslav,ďalší zo Slovákov, ukázal, že názov jeho kategórie určite nepatrí k jeho menu a po dvoch dňoch súťaženia mu patrilo štvrté miesto celkovo hneď za tretím Martinom Gottvaldom. Jan Unger z ČR zaostal za Radekom o tri miesta, Miroslav Hanč (18. miesto), Michal Vavřrik (22. miesto). Zvíťazil nestor Werner Muuler z Rakúska.
WOMEN
Nežnejšie pokolenie malo na týchto pretekoch takisto svoje zastúpenie a víťazstvo si z Talianska odniesla Jane Daniels pred Ninou Klink a tretia najrýchlejšia žena víkendu bola Marita Nyqvist. 
Ďalšie podujatie európskeho šampionátu sa odohrá vo francúzskom Brioude na konci marca aj s našimi pretekármi. Držíme palce!

Zdroj: www.countrycross.sk
 

577426_1150462431630999_2159846697628143108_n.jpgStart_in_a_new_enduro-season.jpghaviar2.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok