Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

História Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže – ISDE

História Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže – ISDE

Začiatok Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže v Košiciach sa nezadržateľne blíži, čo je dobrá chvíľa na pripomenutie si dlhej histórie tejto veľmi dôležitej FIM súťaže.

FIM ISDE, pôvodne nazývaná ISDT, je najstaršie terénne motocyklové podujatie v kalendári FIM. Prvá ISDT sa uskutočnila v roku 1913 v anglickom Carlisle. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne, s výnimkou prerušenia počas prvej svetovej  a druhej svetovej vojny, na rôznych miesta sveta.

Prvé podujatia boli skutočnou skúškou strojov, jazdeckých schopností a spoľahlivosti. V začiatkoch sa uskutočňovali viacej na cestách, v súčasnosti je väčšina trás skutočne off-roadových.  Pôvodný názov  International Six Days Trial (ISDT – Medzinárodná šesťdňová skúška), sa FIM rozhodla v roku 1981 zmeniť na International Six Days´ Enduro (ISDE – Medzinárodné šesťdňové enduro). Názov enduro bol navrhnutý Američanmi a spopularizovaný mnohými výrobcami motocyklov. Nový názov viacej reflektoval zmenu typu podujatia na podujatie podobnejšie rally. 

Do roku 1973 sa ISDE uskutočňovala vždy v Európe, až v tomto roku sa prvý krát uskutočnila v zámorí – v USA. Odvtedy sa toto podujatie uskutočnilo mimo Európy viac krát: 2x v Austrálii (r.1992 a 1998), znovu v USA (r.1994), v Brazílii (r.2003), na Novom Zélande (r.2006), v Čile (r. 2007), v Mexiku (r.2010) a minuloročná ISDE sa uskutočnila 3.-8.11.2014 v Argentíne.

V posledných rokoch sa „motocyklovej olympiády“ zúčastnili národné tímy z 32 rôznych krajín. Počas svojej dlhej histórie sa pravidlá a podmienky menili, tak aby táto súťaž udržala krok s dobou a technickými zmenami súťažných motocyklov, ale stále zostáva najväčším testom jazdcov a motocyklov.

Počas šiestich dní a viac ako 1200km musí jazdec zápasiť s prísnymi pravidlami časových limitov a s obmedzením výmeny niektorých značených dielov motocykla, vykonávajúc opravy na motocykli svojpomocne. ISDE sa zúčastňuje aj viac ako 500 jazdcov spolu s tisíckami doprovodných osôb a divákov. Toto má veľký dopad na príjem z turizmu v oblasti, kde sa podujatie v danom roku koná. V roku 2013 na Sardínii – v roku stého výročia prvého uskutočnia ISDT, bol prijatý rekordný počet predbežných prihlášok a to 820 z 35 krajín sveta. Na tohtoročný 90. ročník ISDE je do Košíc prihlásených 496 jazdcov z 31 krajín sveta.

Na podujatí nazývanom aj „Motocyklová olympiáda“ sa udeľujú trofeje pre najlepší 6-členný národný tím, 4-členný juniorský národný tím, 3-členný ženský národný tím, 3-členný klubový tím a 3-členný konštruktérsky tím. Zlaté, strieborné a bronzové medaile sú udelené jednotlivcom. Medaile sú zvyčajne udeľované na percentuálnom základe – vo vzťahu ku najlepšiemu jednotlivému výsledku v danej triede. Zlaté medaile dostanú jazdci, ktorí skončili do 10% času víťaza svojej triedy, striebornú do 25% a bronzové medaile sú udelené jazdcom, ktorí  skončili všetkých 6 dní v stanovenom limite.

Informácie ohľadom tohtoročnej ISDE v Košiciach sú zverejnené na http://www.fim-isde2015.com .

Z historických výsledkov si nemožno nevšimnúť 15 víťazstiev Česko-Slovenska v rozmedzí rokov 1948-1982. To posledné bolo v zostave s dvoma slovákmi Emilom Čunderlíkom a Jozefom Chovančíkom + Císař, Bělský, Janous, a Zloch.

Pri výpočte historickýxh faktov o ISDE je potrebné taktiež poukázať, že táto motocyklová olypmpiáda sa na Slovensku tento rok koná už po piatý krát. Predchádzajúce štyri boli v Považskej Bystrici v rokoch 1977, 1982, 1991 a 2005 pod organizačnou tajtovkou Združenia Pobys (predtým ZO ZTŠČ Pobys Pov.Bystrica). Tohtoročnou piatou šesťdňovom na našom území sme sa vyrovnaki susednej ČR, ktorá hostila ISDE taktiež päť krát.

Informácie ohľadom tohtoročnej ISDE v Košiciach sú zverejnené na http://www.fim-isde2015.com .

 

12506.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok