Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Opustil nás Frankie Mrázek

Opustil nás Frankie Mrázek

Vo veku 78 rokov nás 29.12.2014 náhle opustil skvelý pretekár, človek s veľkým srdcom a mimoriadna osobnosť motoristického športu, František “Frankie” Mrázek…

Frankie (narodený 11. 4. 1936) počas svojej kariéry zaznamenal výrazné úspechy aj na slovenských okruhoch a hoci sa narodil v Brne, ako sám vždy vravel“v rodine kapitalistu“, v programoch a výsledkoch bolo pri jeho mene uvádzané mesto Bratislava. Vtedy sme boli všetci „Čechoslováci“ a bralo sa do úvahy trvalé bydlisko.

To, že sa po veľkých problémoch dostal na učňovku a vyučil sa za leteckého mechanika je spojené s „triednym pôvodom“. S pretekmi začal už v roku 1950 na požičanej ČZ 125, o rok nato už jazdil s vlastnou ČZ 150. Prvé úspechy a víťazstvá prišli v roku 1956, kedy kúpil motocykel Jawa 350 od Juraja Ejema. Ako sám vravel, s tou sa dalo slušne pretekať a vyhrávať.

V roku 1959 sa oženil a odsťahoval do Bratislavy, kde žil až do roku 1965. Preto aj v programoch figuroval pod slovenskou klubovou príslušnosťou. Neskôr mal jeden z prvých strojov Jawa OHC, éra ďalších víťazstiev prišla s továrenskou Jawou po Janoušovi, ktorú na pretekoch v Trenčíne po páde rozbil a predal. Jeho posledným motocyklom v prvej etape pretekov bola 6-rýchlostná Bol d´Or od Fera Srnu. V tomto období vyhral štyrikrát Popradskú valašku, a úspešne pretekal v Nitre, Bánovciach, Trenčíne, Pezinku, Spišskej Novej Vsi, Žiline… a získal titul Majstra Československa v roku 1962 v triede 350 ccm.

V roku 1965 emigroval do Kanady, kde pokračoval v pretekaní, a to nie hocijako! Počas rokov pobytu za oceánom bojoval úspešne v motokrose, neskôr ale ostal verný okruhom a spočítať prvenstvá a úspechy v severoamerických superbikoch a endurance by bolo asi na samostatnú knihu. Štartoval kde sa dalo, na všetkých slávnych tratiach, jeho meno sa stalo doslova pojem, svedčí o tom 20 titulov v Kanade a 12 titulov v USA, jazdil klasické preteky, ale aj vytrvalostné, vyhral aj slávnu Daytonu, proste preteky boli jeho životnou náplňou.

Po revolúcii sa vrátil naspäť a vlastne pretekal a víťazil až do súčasnosti. V posledných rokoch sme ho videli pri pretekoch oldtimerov na Triumphe a bol zrejme jediným stále aktívnym pretekárom, ktorý v sedle motocykla zažil plnú slávu v „zlatej ére“ 50-60 rokov a zažíval ju dodnes. Od roku 1950 absolvoval okolo 2000 (!) štartov z toho dosiahol asi 1300 víťazstiev. Napríklad v roku 1976 mal rekordných 82 štartov v sezóne. Nepoznám nikoho, komu by sa niečo podobné podarilo.

Nie je u nás veľa pretekárov, ktorí stáli na štarte po boku Hailwooda, Robertsa, Baldwina, Bakera, Romera… Frankie si najviac cenil trofeje z roku 1976, keď sa stal Severoamerickým šampiónom a USA endurance šampiónom, v roku 1978 bol v USA vyhlásený ako jazdec roka superbike.

Vždy som mal nesmierne dobrý pocit, keď sme sa spolu stretli, toľko elánu v jednom človeku treba hľadať, a vôľa vyhrávať sa mu nestratila do konca, keď aj v súčasnosti plánoval budúcu pretekársku sezónu. Nemal príliš v obľube preteky na pravidelnosť, proste srdce bojovníka ho lákalo byť v cieli prvý, netaktizovať ale bojovať o každé miesto a sekundu.

Česť jeho pamiatke!

Autor: Rudo Mladý
Zdorj: www.moto-cup.sk

 

frankie-mrazek.jpgfm1.jpgfm2.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok