Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Prísnejšie opatrenia, návrat na športoviská až po prepnutí COVID automatu do lepšej fázy

Prísnejšie opatrenia, návrat na športoviská až po prepnutí COVID automatu do lepšej fázy

Od stredy 3. marca sa zmenili podmienky zákazu vychádzania. Dotýkajú sa aj športových činností. Niektoré regionálne úrady povolili aj krátkodobé tréningy či súťaže mladých športovcov, iné ich zamietli. Na návrat iných ako profesionálnych športovcov na športoviská je nutné, aby sa výrazne zlepšila na Slovensku epidemiologická situácia a COVID automat sa prepol do lepšej fázy. Podľa celonárodných kritérií COVID automatu je celé Slovensko naďalej v čiernej fáze, platí IV. stupeň varovania.

Podľa nových opatrení je pobyt v prírode a individuálny šport možný len v rámci okresu bez obmedzenia času. 

Vykonávať individuálne športové činnosti vo vonkajšom prostredí je teda podľa rozhodnutia Vlády SR možné aj v čase po 20.00 h, keď platia sprísnené podmienky pre vychádzanie. 

Z uvedeného vyplýva, že v rámci okresu je individuálny tréning povolený - môže sa vykonávať len rekreačný individuálny šport a aktivity v prírode, do poštu max. 6 osôb. Rúško nie je pri výkone športu povinné a taktiež nie je povinné v prípade pobytu v exteriéri mimo zastavaného územia (intravilánu) obce, pokiaľ ste od ostatných osôb, s ktorými nežijete v jednej domácnosti vzdialení viac ako 5 metrov. Dodržiavajte sociálny dištanc aj pri pohybe v prírode. Využívanie delenia tréningových skupín do sektorov v tejto fáze nie je možné. Interiérové aj exteriérové športoviská sú zatvorené.

Priestorovú výnimku na pohyb majú obyvatelia Bratislavy a Košíc. V prípade hlavného mesta sa za okres považuje územie celého Bratislavského samosprávneho kraja, Košice sú brané ako jeden okres aj s obvodom Košice - okolie. Vyžaduje sa aj negatívny výsledok testu.

POVOLENÉ SÚŤAŽE A HROMADNÉ PODUJATIA
Naďalej sú povolené profesionálne športové súťaže či tréningy profesionálnych športovcov za presne stanovených podmienok. Hrať sa teda môže jedenásť profesionálnych športových súťaží vo futbale, hokeji, basketbale, hádzanej a volejbale. Počas víkendu sa za prísnych opatrení s vylúčením fanúšikov a s množstvom vykonaných RT-PCR či antigénových testov u účastníkov uskutočnia aj preteky Svetového pohára žien v zjazdovom lyžovaní.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu udeliť viaceré výnimky na organizáciu hromadných športových podujatí. Podmienkou je včasné nahlásenie podujatia a negatívne testy účastníkov na nový koronavírus nie staršie ako 48 hodín. V prípade športových podujatí trvajúcich dlhšie ako 4 dni musia všetci účastníci a osoby zabezpečujúce priebeh podujatia disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, nie starším ako 24 hodín, a opustiť hromadné podujatie môžu, iba ak budú disponovať výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19, nie starším ako 12 hodín. Počas výkonu hromadného podujatia nemôže dochádzať ku kontaktu účastníkov hromadného podujatia alebo osôb zabezpečujúcich priebeh hromadného podujatia s osobami, ktoré nie sú účastníkmi hromadného podujatia alebo osobami zabezpečujúcimi priebeh hromadného podujatia  ( t.j. len podujatia bez divákov). 

Každý regionálny ÚVZ postupuje pri udeľovaní výnimiek podľa aktuálnej epidemiologickej situácie v mieste konania akcie. Kým napríklad v predošlých dňoch dostali výnimku na usporiadanie podujatia organizátori Svetového pohára v Jasnej či hokejisti na organizáciu stálych krátkodobých hokejových kempov pre jednotlivé mládežnícke družstvá spojenú s prípravnými zápasmi v bubline Námestove, atléti nemôžu 6. marca v bratislavskej hale Elán usporiadať Míting nádejí EYOF pre vekové kategórie dorastu a staršieho žiactva.

„Keďže podujatie malo byť určené pre slovenskú špičku, Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava nám vzhľadom na výrazné obmedzenie mobility v rámci celého Slovenska, ktoré bude platiť od 3. do 21. marca, neodporúčal preteky usporiadať. Mali sme záujem ponúknuť dorastu a staršiemu žiactvu aspoň jedny halové preteky v sezóne, ale vzhľadom na postoj hygieny sme od tohto zámeru ustúpili. Mrzí nás to, ale, žiaľ, iné riešenie v aktuálnej situácii nebolo možné,“ vysvetlil na webe atletika.sk šéftréner mládeže Slovenského atletického zväzu Martin Illéš.

NÁVRAT ŠPORTOVCOV NA ŠPORTOVISKÁ
Návrat rekreačných a amatérskych športovcov na športoviská bude možný najskôr až v čase, keď sa krajina prepne do III. stupňa varovania. Vyplýva to aj z COVID automatu pre šport, ktorý predstavilo ministerstvo školstva. V prípade návratu bude najskôr platiť, že na jednom športovisku bude môcť byť maximálne 6 osôb. Fitnescentrá sa na rozdiel od iných športových objektov budú môcť otvoriť až v čase, keď krajina bude v II. stupni varovania.

K dispozícii je aj aplikácia www.covidsport.sk, ktorá informuje o aktuálnych obmedzeniach pre športový život. Športové zväzy môžu COVID automat pre šport využiť na vypracovanie podrobnejších manuálov pre otváranie športovísk v ich športových disciplínach i na konkretizáciu foriem organizácie a obsahu tréningových činností.

COVID automat pre šport vychádza z kritérií národného automatu a kopíruje regionálnu charakteristiku. Opatrenia sa podľa ministerstva školstva nebudú uvoľňovať nad rámec vyhlášky či nariadení hlavného hygienika.

 

Zdroj: SOŠV - www.olympic.sk

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok