Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Preteky plné súbojov vyhrali Pardubice

Za pekného slnečného počasia sa do Žarnovice zišla pretekárska konkurencia, akú možno pravidelne vidieť na Zlatej prilbe SNP, či iných žarnovických pretekoch. Potvrdzoval to len fakt, že tu nechýbali ani dvaja víťazi tejto trofeje (Filip Šitera a Tomáš Suchánek). Kvalitatívne najsilnejšou štartovnou listinou sa mohli pochváliť Pardubice, ktoré prichádzali do Žarnovice potvrdiť pozíciu vedúceho tímu 1.ligy. Naopak zostava domáceho tímu utrpela stratu ešte deň pred žarnovickými pretekmi, keď sa počas sobotňajšej Kvalifikácie do GP 2014 v rakúskom St. Johanne zranil Ján Mesiarik.

Tak ako pred prvými tohtosezónnymi pretekmi, mali organizátori zo Speedway Clubu Žarnovica množstvo práce s rozmočenou dráhou. Nakoniec sa ju podarilo pripraviť na preteky, ktoré ponúkli pre asi 1 200 divákov zaujímavý priebeh.

Od začiatku sa vedenia ujal tím z Pardubíc a ako sa neskôr ukázalo toto vedenie už nepustil z rúk. Prvé zaváhanie pardubického jazdca prišlo až vo štvrtej jazde. Už prvá jazda ponúkla zaujímavý súboj medzi Martinom Gavendom, ktorý odštartoval posledný a Danielom Hádekom. Martin nakoniec dokázal svojho súpera predbehnúť a zachrániť tak pre domácich aspoň jeden bod. Za smoliara dňa by sa dal označiť Fritz Wallner. Ten nastúpil do pretekov s práve zrepasovaným motorom, ktorý však nevydržal dlhšie ako štart a necelú prvú zákrutu prvej jazdy. Fritz po skvelom štarte zvádzal súboj na lakte s úradujúcim majstrom Českej republiky Václavom Milíkom, no nakoniec musel odstúpiť po spomínanej poruche svojho stroja.

Tretia jazda pretekov bola zároveň prvou pre debutujúceho Patrika Búriho, prvého odchovanca SC. Patrik po štarte vchádzal do prvej zákruty pred skúsenejším Stanislavom Pouznarom zo Mšena, no z výjazdu bol už jeho súper pred ním. Patrik nakoniec v druhej zákrute spadol, no hneď naskočil na motorku a nebyť poruchy na nej, došiel by do cieľa svojej prvej jazdy. Nakoniec si na to musel počkať až takmer do konca pretekov. Po tejto jazde to nevyzeralo s domácim tímom zrovna ružovo. Na bodovom konte svietila iba jednotka, kdežto Pardubice mali 9 bodov, Praha 4 a iba Mšeno taktiež jeden bod.

Strhujúci súboj videli diváci vo štvrtej jazde. Počas celého jej priebehu atakoval vedúcu pozíciu Filipa Šiteru Michael Hádek reprezentujúci domáce farby. Cieľom však nakoniec prešiel o pár stotín skôr pretekár Mšena Šitera. Raketový štart predviedol v ďalšej jazde domáci Martin Gavenda a už v nájazde do prvej zákruty si vytváral náskok pred druhým Michalom Škurlom, pred ktorého sa nakoniec dostal aj pardubický veterán Jaroslav Petrák.

V šiestej jazde sa fanúšikovia domáceho jazdca nedočkali. Do jazdy kvôli problémom s motocyklom nenastúpil Fritz Wallner a tak mal Hynek Štichauer z Pardubíc prácu iba s pražským Zdeňkom Holubom, ktorého nakoniec predbehol a zapísal na konto Pardubíc ďalší trojbodový zisk.

Siedma jazda v poradí znamenala pre domácich konečné odpútanie sa od Prahy a vyrovnanie sa Mšenu. Zásluhu na tom mal Martin Gavenda, ktorý sa predstavil v jazde ako taktická rezerva namiesto debutujúceho Patrika Búriho. Martin sa po štarte zaradil za vedúceho Milíka, avšak hneď ho začal atakovať. V nádhernom súboji za veľkého jasotu divákov dokázal nakoniec úradujúceho majstra ČR poraziť a priviezť domácemu tímu ďalšiu trojku na bodový účet.

Paradoxne vďaka nepodarenému štartu Michaela Hádeka v nasledujúcej jazde, mohli diváci vidieť pekný súboj tohto legionára v domácom tíme. Už v nájazde do prvej zákruty sa dostal pred Pouznara a z výjazdu si suverénne poradil so Škurlom. Tomáš Suchánek na vedúcej pozícii bol však už nad sily nášho pretekára.

Inak tomu bolo hneď v ďalšej jazde. Michael Hádek sa totiž z výjazdu prvej zákruty dostal pred Škurlu a ujal sa tak vedenia. Za jeho chrbtom sa dopredu dral Milík, ktorý zakrátko atakoval už pozíciu Hádeka. Toto trvalo skoro celé štyri kolá no český šampión opäť nenašiel recept na prekonanie jazdca v žarnovických farbách.

O ďalší pekný súboj sa postaral opäť pretekár domáceho tímu. V jazde s poradovým číslom desať totiž štartoval Fritz Wallner. Na náhradnom motocykli dokázal celý čas atakovať druhú pozíciu Ondřeja Smetanu, no nakoniec na svojho súpera recept nenašiel, no opäť udržal divákov po celý čas v napätí.

Doslova divy robil v jedenástej jazde Jaroslav Petrák. Pardubický pretekár odštartoval z vonkajšej dráhy a predbehol v prvej zákrute všetkých svojich súperov. Z posledného miesta sa dopredu dral aj domáci Gavenda, ktorého opäť doprevádzalo búrlivé povzbudzovanie divákov. Z výjazdu prvej zákruty nechal za sebou Filipa Šiteru, aby sa neskôr dostal na druhú pozíciu aj cez Zdeňka Holuba. Nakoniec veľmi málo chýbalo a mohol jazdu aj vyhrať, keď cieľom jazdy prešiel tesne za Petrákom. Smoliarom bol Šitera, ktorý štartoval v jazde ako žolík, no cieľom nakoniec ani neprešiel.

Súboj bratov Hádekovcov v dvanástej jazde opäť dostal divákov do varu. Starší zo súrodencov Michael nakoniec uhájil aspoň bod pred  Danielom. Z víťazstva sa tešil pardubický Štichauer pred pražským Smetanom.

Bojovné srdce ukázal v nasledujúcej jazde Fritz Wallner. Po štarte sa dostal do súboja so Zdeňkom Holubom, počas ktorého v druhej zákrute český pretekár spadol. Pre pražský celok to bola veľká strata, nakoľko Holub štartoval v jazde ako žolík a jeho body sa mu tak mali zdvojnásobiť. Z opakovanej jazdy bol nakoniec vylúčený. Na jej štarte však kvôli pretrhnutej reťazi ostal Petrák a tak o tri body bojovali medzi sebou iba Daniel Hádek a s našim Fritzom. Súboj trvajúci od prvých metrov po štarte až po cieľovú rovinku nakoniec pre seba rozhodol plzeňský junior reprezentujúci Mšeno.

Štart 14. jazdy opäť nevyšiel Martinovi Gavendovi a opäť z toho profitovali diváci. Martin sa totiž dokázal dostať z posledného miesta na vedúcu pozíciu už z výjazdu prvej zákruty a do cieľa tak bez väčších problémov prišiel ako prvý. Za jeho plecami sa však odohrával veľký súboj medzi pardubickým Štichauerom a mšenským Šiterom, ktorý pre seba nakoniec rozhodol druhý menovaný.

V 15. jazde sa po druhýkrát v pretekoch objavil na dráhe Patrik Búri. Tentoraz síce neodštartoval najlepšie, no dokázal ustáť cejchu od súperov a aj napriek poslednému miestu ho čakal v cieli potlesk divákov na tribúnach. Jazdu ovládol pardubický Suchánek, keď sa na jej začiatku vysporiadal s dobiedzajúcim Šiterom.

Posledná jazda základnej časti sa musela štartovať na dvakrát. Dôvodom bol letmý štart Stanislava Pouznara. Opakovaný štart najlepšie zvládol Václav Milík a dojazdil tak do cieľa pre ďalšie víťazstvo Pardubíc. Za ním sa snažil atakovať druhú pozíciu Zdeňka Holuba Michael Hádek, no nakoniec pražský junior uhájil svoju pozíciu pred pretekárom reprezentujúcim domáci tím.

Do sedemnástej jazdy nastúpili dvaja najlepší jazdci z obidvoch najúspešnejších tímov pretekov. Od štartu sa však vedenia ujala pradubická dvojica Suchánek, Milík a nedala tak šancu domácim Gavendovi a Hádekovi. Preteky sa nakoniec skončili vysokým víťazstvom Pardubíc, pred domácou Žarnovicou, Prahou a Mšenom. V konečnom účtovaní to znamená, že sa spojený žarnovicko-březolupský tím vracia na druhú pozíciu v ligovej tabuľke pred Mšeno a Prahu a Pardubice zase zvýšili svoj náskok na prvej priečke.

Najbližšie kolo 1.ligy je naplánované na 27. júla vo Mšene a o deň na to zase vo Svitavách.


Výsledky:

AMK ZP Pardubice 42 (Tomáš Suchánek 15, Václav Milík 12, Hynek Štichauer 10, Jaroslav Petrák 5)

SC Žarnovica/AK Březolupy 24 (Martin Gavenda 13, Michael Hádek 9, Fritz Wallner 3, Patrik Búri 0)

AK Markéta Praha 19 (Zdeněk Holub 7, Ondřej Smetana 6, Michal Škurla 6)

PDK Grepl Mšeno 12 (Filip Šitera 8, Daniel Hádek 3, Stanislav Pouznar 1)

 

Tabuľka po 4 kolách:

1. Pardubice 14 bodov

2. Žarnovica/Březolupy 10 bodov

3. Mšeno 10 bodov

4. Praha 7 bodov

 

Autor/foto: Martin Búri

 

martin_gavenda.JPGmartin_gavenda2.JPGpatrik_buri.JPGwallner_milik.JPGzarnovicko_brezolupy.JPGstupne_vitazov.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok