Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Motokros národov 2014: Čo treba urobiť, aby malo Slovensko konečne úspešný team?

Motokros národov 2014: Čo treba urobiť, aby malo Slovensko konečne úspešný team?

Vždy raz v roku príde chvíľa, kedy sledujeme cez internet dianie na najvyššom svetovom podujatí motokrosu – dianie „olympiády MX“ – tento krát to bolo 27.-28.9.2014 v Kegumse (Lotyšsko). Motokros Národov vždy vyberie motokrosový výkvet jednotlivých krajín a postaví ich spoločne na štartovaciu rampu, no a tu nastáva chvíľa, kedy sa slovenskí fanúšikovia pýtajú sami seba: Čo treba urobiť, aby malo Slovensko konečne úspešný team? Priamo na mieste s našou výpravou Svitko – Šimko – Hruška, ktorá dosiahla 29. miesto z 34 zúčastnených tímov, bol aj viceprezident komisie TPM (terénne preteky motocyklov) pri SMF (Slovenská motocyklová federácia), Luboš Löffler.

MMA: Na MXoN boli v teame Svitko, Hruška a Šimko – ako hodnotíš túto zostavu? Je v celku rôznorodá – mladučký motokosový jazdec Jakub Hruška (21), Tomáš Šimko (24), v súčasnosti jeden z najlepších, ktorých doma máme, a endurák a Dakarista Štefan Svitko (32).
Luboš Löffler (LL): Na  MXoN sme sa snažili nominovať mladých jazdcov, ale tí z rôznych dôvodov ponuku reprezentovať Slovensko na takomto prestížnom podujatí odmietli. Preto sme následne pristúpili k tejto zostave, ktorá nakoniec cestovala do Lotyšska. Dôvodov, prečo sme tam vôbec išli, i keď sme vedeli, že dieru do sveta neurobíme, je niekoľko. Jedným z nich je, že SMF je členom FIM, ktorý prideľuje každoročne rôzne dotácie členským krajinám a pohľad na krajinu, ktorá sa pravidelne zúčastňuje MXoN je iný, ako na krajinu, ktorá to pravidelne odignoruje. Ďalším z dôvodov je ten, že na uvedené podujatie dáva FIM za účasť dotáciu, preto sme tam cestovali so skutočne minimálnymi nákladmi, ktoré sme vyčlenili z ŠK TPM. Účasť na týchto pretekoch je hlavne pre jazdcov a tí by si to mali uvedomiť. Tomáš Pavlovčík bol po Lotyšsku prijatý do motokrosovej komisie FIM Europa, a to sa neudeje bez toho, že sa na takýchto podujatiach nebudete zúčastňovať.

20140926_181757_1.jpg

MMA: Ako si vnímal atmosféru pretekov v Lotyšsku: (organizácia, atmosféra medzi tímami rôznych krajín, promotér Youthstream, ...)
(LL) Lotyši sú motokrosová krajina a dokazujú to aj ich jazdci. Ale i po organizačnej stránke to bolo pripravené veľmi pekne. Celé prostredie, vrátane piesčitej trate bolo veľmi príjemné. Čo ma veľmi príjemné prekvapilo, bolo ohľad a pozornosť zo strany organizátora voči invalidom a postihnutým ľuďom. Tí mali samostatné parkovisko, vyhradený priestor vedľa tribúny, kde boli púšťaní len títo ľudia. V tomto svojom uzavretom priestore mali svoje WC prispôsobené invalidom. Čo sa týka Youthstream-u, pracuje tam veľa Slovákov a je veľmi príjemne sa s nimi stretnúť a porozprávať.

MMA: Čo malo pre teba osobne nejakú pridanú hodnotu?
(LL) Veľmi zaujímavé stretnutie bolo so Slovákom, ktorý pracuje v týme KTM. Dobre nám aj Tomášom Pavlovčíkom padlo, keď nás po slovensky pozdravil pán Wolfgang Srb - čerstvý prezident FIM Europe. Ďalším skoro šokom bolo, keď sme kráčali spolu s V. Pagáčikom depom a oproti nám šiel americký jazdec, ktorý nás s úsmevom na tvári pozdravil a kráčal ďalej. Nás, cudzích ľudí zo Slovenska. Nech mi to naši jazdci prepáčia, ale mnohí sú takí, že sa cítite ako neviditeľný. Takže je to o kultúre v krajine a o ľuďoch.

FansInTrack1_MXoN_LV_2014.jpg

MMA: Pri pohľade na všetky národy a ich teamy, vyplynulo ti nejaké predsavzatie, ktoré budeš na Slovensku presadzovať?
(LL) Čo sa týka predsavzatia, tak asi len jedno: Dávať priestor mladým jazdcom, pracovať na tom, aby sa nebáli účasti na takýchto podujatiach.

MX2startSat_MXoN_LV_2014.jpg

MMA: Čo by sa podľa teba muselo stať, aby malo Slovensko úspešný team na MXoN?
(LL) V prvom rade musia mať jazdci, ktorí jazdia motokros stanovené svoje ciele, kam chcú v motokrose kráčať. Ak chcú byť európski alebo svetoví, tak tomuto cieľu musia podriadiť celý svoj život, vrátane najbližšej rodiny. Je to veľká drina a nie každý jazdec je na ňu pripravený a hlavne ochotný podriadiť svoj život tomuto cieľu. Samozrejme - dôležité je mať možnosti a schopnosť to finančne zastrešiť.

MXGPstartSat_MXoN_LV_2014.jpg

MMA: Čo by si chcel dodať na záver?...nejaký tvoj osobný komentár k 2014 MXoN
(LL) Na záver si želám, aby všetci kritici a ohováračí začali meniť seba. Ohovárať a hundrať je to najjednoduchšie čo vieme na Slovensku robiť. Nemôžem si ale odpustiť poznámku o tom, že kedysi sme i na Slovensku vedeli zorganizovať MXoN a vlastnou lajdáckosťou sme všetko nechali schátrať.

Slovenská rôznorodosť na 68. Ročníku MXoN (MX of Nations)
Niekedy je veľmi dôležitý aj pohľad zvnútra, nielen z vonku. Keďže Luboš Löffler hovoril o priestore pre mladých, opýtala sme sa najmladšieho jazdca v slovenskej zostave, Jakuba Hrušku (21) ako vnímal slovenskú účasť on. „S chalanmi si rozumieme čiže zostavu Svitko – Hruška - Šimko hodnotím kladne, aj keď sme nedosiahli žiadne skvelé umiestnenie (z 34 zúčastnených krajín patrilo Slovákom 29. miesto). Myslím si, že na to, aby bol tím úspešný je potrebná kvalitná príprava a pravidelne sa stretávať na tréningoch a pretekoch s rýchlymi jazdcami ako napríklad na nemeckom ADAC-u. Keď som bol v Lotyšsku, musel som uznať, že to majú super pripravené. Atmosféra aj organizácia boli boli na vysokej úrovni a pre jazdcov bola aj dobre vybavené zázemie areálu. Pridanou hodnotou pre mňa bolo určite vidieť tých najlepších jazdcov v akcii, ale možnosť ich stretnúť osobne. Byť na takýchto pretekoch je určite zážitok a načerpal som aj kopec nových skúsenosti.“

Česi si brúsili zuby na vyššie priečky
Ani bratom Čechom sa nedarilo tak, ako by si priali. Keďže zostava tam išla silná, určite čakali lepšie ako 25. miesto. Michek – Kovář – Smola, všetko jazdci so skúsenosťami nielen na európskych, ale aj na amerických tratiach a to vo svetovej konkurencii. František Smola sa na mago MXoN vyjadril pre gtmotocross.sk takto: „O víkendu jsem se společně s Martinem Michkem a Vaškem Kovářem zúčastnil mistrovství světa družstev v Kegumsu. Trať byla perfektně připravená. Tím, že to naorali, se stala dost hluboce písčitou, tak nám to dalo zabrat. Mně osobně se nejelo nejlépe, necítil jsem se na motorce tak, jak bych potřeboval. I přes to jsem se s tím snažil poprat a nakonec z toho bylo 22.místo v kvalifikační jízdě. Jako team jsme nepostoupili, protože jsme skončili na 21.místě, což si myslím není nejlepší a ani nejhorší. Druhý den se jela opravka, kde postupoval jeden tým. Zde jsem měl vcelku dobrý start a pohyboval jsem se kolem 10.místa, ale pak přišel jeden pád a pak další a další.. Nakonec z toho bylo pro mě DNF. V téhle jízdě zajel velice dobře Martin Michek, který jízdu dokončil na 3.místě a Vašek Kovář na 17.“

Víťazmi sa stali Francúzi!
Víťazstvo si z Lotysko odniesla trojica francúzskych jazdcov: Dylan Ferrandis, Gautier Paulin a Steven Frossard, pričom prvý menovaný Dylan Ferrandis sa stal i držiteľom ocenenia pre najlepšieho mladého jazdca (cena Ricky Carmichaela). Druhý belgický tím, ktorý získal už 23. medailové ocenenie za posledných 25 rokov Motokrosov Národov, v Lotyšsku štartoval v zložení Jeremy van Horebeek, Kevin Strijbos a Julien Lieber. Bronzové medaile pre tím USA vybojovali jazdci Ryan Dungey, Elia Tomac, Jeremy Martin.

A na záver snáď len citát: „Kto nič nerobí nič nepokazí“. Ako naznačil Ľuboš Löffler, súvislostí v pozadí MXoN je mnoho, a nielen tých športových. To však nič nemení na veci, že Slovensko má na viac – v budúcich rokoch bude dôležitý systém, ktorý sa nastolí, pretože bez zmysluplnej prípravy jednotlivec veľa nezmôže. Držme teda slovenskému motokrosu palce!

Podium_MXoN_LV_2014-2_0.jpg

Autor: Radka K. Mazáková

Foto: youthstream.org

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok