Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

V nedeľu v Žarnovici súboje bývalých hviezd plochej dráhy

V nedeľu v Žarnovici súboje bývalých hviezd plochej dráhy

Medzinárodné preteky veteránov, ktoré včera zorganizoval Speedway Club Žarnovica, ponúkli súboje nielen starších pánov, ale aj vložené preteky amatérov a začiatočníkov. Vo všetkých troch kategóriách sa z víťazstva tešili maďarskí pretekári, pričom úplným suverénom nedeľného popoludnia bol 52-ročný Zoltán Adorján z Debrecenu.

Tak ako všetky žarnovické plochodrážne preteky tejto sezóny, aj veteráni boli sprevádzaní nepriaznivými predpoveďami počasia a dažďom deň pred podujatím. Nakoniec však všetko dobre dopadlo a členovia Speedway Clubu dokázali pripraviť dráhu na takej úrovni, že si ju pochvaľovali všetci pretekári. To čo vyzeralo v sobotu ako špongia, sa muselo v nedeľu pred prvou jazdou aj polievať, aby sa neprášilo.

Z pôvodne prihlásených 30 veteránov nakoniec do Žarnovice dorazilo 25, keď chýbali najmä dvaja Ukrajinci, ktorým sa nepodarilo vybaviť si víza, ale aj favorizovaný František Liebezeit z Českej republiky, ktorý sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Aj napriek tomu mohli diváci vidieť zaujímavé preteky, v ktorých nechýbali ani súboje a ani pády. Našťastie sa pri pádoch nič vážne nestalo. V pretekoch veteránov mohli diváci vidieť hneď niekoľko favoritov na víťazstvo. Bojovnosťou prekvapil 62-ročný Jože Žibert zo Slovinska, ktorý svoju kariéru ukončil pred takmer 30 rokmi. Okrem neho sa dokázal s Maďarmi popasovať o body Rakúšan Walter Nebel, Čech Petr Popelka, Ukrajinec Petro Fedyk, či ďalší Slovinec Roman Špitaler. Z maďarských pretekárov, ktorí mali najpočetnejšie zastúpenie bol top favoritom Zoltán Adorján, no bojovnosť v sebe nezapreli ani overení László Meszáros a Imre Fogas. Príjemne prekvapil ešte Csaba Balogh.

Vo vložených pretekoch sa predstavili ešte ôsmi amatéri, čiže pretekári bez licencií. Medzi nimi aj traja domáci zástupcovia. Najlepšie sa viedlo 14-ročnému Jánovi Mihálikovi. Na prekvapenie prítomných ukázal niekoľko pekných predbiehacích manévrov, vďaka ktorým skončil po základnej časti štvrtý a po finále sa ocitol dokonca na stupňoch víťazov.

Po odjazdení jázd základnej časti nasledovali finálové jazdy pre tri kategórie. Najprv sa na štart postavili amatéri. Finále sa muselo opakovať, keď v druhej zákrute prvého kola spadol Poliak Piotr Czyz, ktorému sa snažil vyhnúť Ján Mihálik. Ten spadol a narazil no nafukovacích mantinelov. Tie našťastie splnili svoju funkciu a Ján Mihálik mohol nastúpiť do opakovanej jazdy. V nej sa predstavili už len traja pretekári bez vylúčeného Czyza. Z víťazstva sa nakoniec tešil Sándor Fekete, ktorý patril koncom 90. rokov medzi maďarské plochodrážne nádeje. Druhý skončil jeho krajan Péter Vida a na svojich prvých pretekoch sa zo stupňov víťazov tešil Ján Mihálik.

Finálová jazda veteránov do 55 rokov priviedla na štart dvoch Maďarov a po jednom pretekárovi zo Slovinska, Rakúska a Českej republiky. Suverénom bol Zoltán Adorján, ktorému ešte v prvom kole dokázal sekundovať Walter Nebel. Na treťom mieste sa nakoniec umiestnil Roman Špitaler, keď využil pád dovtedy tretieho Csabu Balogha.

Finálová jazda nad 55 rokov priniesla víťazstvo László Meszárosovi, ktorý tak dokázal vyhrať už tretie preteky veteránov v rade na plochej dráhe v Žarnovici. Za ním sa umiestnil jeho krajan Imre Fogas a z tretieho miesta sa nakoniec tešil najstarší účastník 68-ročný Francesco Barbetta, ktorý ťažil zo smoly Jože Žiberta. Jože Žibert podal síce pekný bojovný výkon, no nakoniec skončil na zemi a jazdu nedokončil.

Výsledky:

1. Zoltán Adorján, Maďarsko; 2. Walter Nebel, Rakúsko; 3. Roman Špitaler, Slovinsko; 4. Petr Popelka, Česká republika; 5. Jože Žibert, Slovinsko; 6. Csaba Balogh, Maďarsko; 7. Imre Fogas, Maďarsko; 8. Petro Fedyk, Ukrajina; 9. László Meszáros, Maďarsko; 10. Imre Fogas junior, Maďarsko; 11. Francesco Barbetta, Taliansko; 12. Jurgen Garherr, Rakúsko; 13. László Menyhárt, Maďarsko; 14. Lajos Bajúsz, Maďarsko; 15. József Géczy, Maďarsko; 16. Richard Berger, Česká republika; 17. Csaba Varga, Maďarsko; 18. Stefano Soatin, Taliansko; 19. Jan Boháč, Česká republika; 20. Anton Schreiner, Rakúsko; 21. Krzysztof Pikusa, Poľsko; 22. Giuseppe Furlan, Taliansko; 23. Richard Schrammel, Rakúsko; 24. Hulmut Durneder, Rakúsko, 25. Igor Rozaljuk, Ukrajina - nenastúpil na štart kvôli technickým problémom.

 

Zdroj: speedwayclub.sk

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok