Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Štart bezpečnostnej kampane „Pozri dvakrát, zachrániš život!“

Štart bezpečnostnej kampane „Pozri dvakrát, zachrániš život!“

V sobotu 7. 6. 2014 bola oficiálne predstavená bezpečnostná kampaň „Pozri dvakrát, zachrániš život!“, ktorej cieľom je prostredníctvom osvety a nálepiek na autá a motocykle zlepšiť bezpečnostnú situáciu na cestách.

Kampaň „Pozri dvakrát, zachrániš život!“ podporuje Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky prostredníctvom oddelenia BECEP a je postavená ako nekomerčná. Zapojiť sa do nej môžu jednotlivci, ale aj firmy, čerpacie stanice, autoškoly, stanice STK či motresty.

Prvá tisíckusová séria nálepiek bola rozdaná na pietnej spomienkovej jazde za zosnulých motorkárov, ktorej hlavná časť prebehla na horskom priechode Šturec. Dôvodom medializácie tejto kampane je snaha upozorniť vodičov všetkých motorových vozidiel, aby si na cestách viac všímali najmä motorkárov a cyklistov. Počet motocyklov a skútrov na slovenských cestách rastie a s ním aj riziko nehôd. Samotné rozmery motocykla uvádzajú jeho vodiča do nevýhody, pretože je v premávke ľahko prehliadnuteľný najmä spredu. V prípade nehody nemá vodič motocykla, na rozdiel od vodiča automobilu, k dispozícii takmer žiadnu pasívnu bezpečnosť. Preto pri týchto nehodách často prichádza k ťažkým zraneniam alebo smrti motocyklistu či cyklistu.

Navyše je už rok v platnosti nová legislatíva, ktorá umožňuje vodičom s vodičským oprávnením skupiny B jazdiť aj na skútri do 125 cm3. Na cesty sa tak dostáva čoraz viac jazdcov s minimálnymi skúsenosťami s jazdou na motocykli.

Štatistika, žiaľ, hovorí jasne: ročne na našich cestách zahynie približne 25 motocyklistov a len o niečo menej cyklistov. Chodci sú na tom ešte oveľa horšie – priemerne 85 usmrtených ročne za ostatných päť rokov. Napriek všeobecne vládnucemu presvedčeniu nie je na vine vždy motorkár.

Kampaňou chceme osloviť všetkých účastníkov cestnej premávky. Nepozornosť, nevenovanie sa vedeniu vozidla či nebodaj telefonovanie za volantom sú častými príčinami nehôd s tragickými následkami. Kampaň si nedáva za cieľ poukazovať na to kto je zlý, ale skôr naopak - upriamiť pozornosť na to, že v premávke sme všetci „na jednej lodi“. Žiadny vodič predsa nechce úmyselne skrížiť cestu inému. Avšak následky v prípade zrážky s motorkárom či cyklistom sú zvyčajne veľké.

 

Fotografie a štatistiky: https://www.dropbox.com/sh/lxbf1rf79330bki/AACBaNWLxrw2ATw5Lf2UzNwqa

Informácie o kampani: http://pozri2x.motoride.sk/

Facebook fan page: https://www.facebook.com/Pozri2x.Zachranis.Zivot

Štatistiky a grafy: odbor dopravnej polície prezídia Policajného zboru

 

Koordinátori kampane:

Tomáš Hajduch - 0903 31 31 36 – tomas.hajduch@motoride.sk

Peter Fischer - 0918 320 368 – peter.herghott@gmail.com

 kampan.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok