Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Športovec roka 2013 - Ivan Jakeš na 6.mieste

Športovec roka 2013 - Ivan Jakeš na 6.mieste

Slovenským športovcom roka 2013 sa stal cyklista Peter Sagan, ktorý triumfoval v kategórii jednotlivcov pred hokejistom Mariánom Hossom a zjazdárkou Veronikou Velez-Zuzulovou. Ivan Jakeš obsadil v silnej konkurencii 6.miesto ! Martin Vaculík skončil na 20.mieste.

Bratislava (SITA) - Slovenským športovcom roka 2013 sa stal cyklista Peter Sagan (na snímke). Dvadsaťtriročný Žilinčan zavŕšil zaujímavú postupku umiestnení, pred dvoma rokmi bol tretí, vlani druhý a teraz prvý. Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) OVB Športovec roka 2013 vyhlásili v piatok večer v opernej sále novostavby Slovenského národného divadla v Bratislave. Sagan sa stal po Milanom Dvorščíkovi druhým cyklistom, ktorý triumfoval v ankete. Vicemajster sveta a dnes rozhodca UCI Milan Dvorščík zvíťazil v roku 1994. 

V kategórii jednotlivcov triumfoval Sagan pred hokejistom Mariánom Hossom a zjazdárkou Veronikou Velez-Zuzulovou. V kategórii kolektívov v najtesnejšom súboji v histórii ankety basketbalistky Good Angels Košice zvíťazili len o dva body pred družstvom tenistiek Slovenska v Pohári federácie. Už štvrtý raz vyhlásili aj Športovú legendu, o ktorej rozhodol výbor KŠR SSN. Ocenenie si prevzal najlepší slovenský hádzanár 20. storočia, držiteľ štyroch medailí z majstrovstiev sveta (aj zlatej z MS 1967) Anton Frolo. 

Peter Sagan, ktorý v tomto roku dosiahol v svetovom profesionálnom pelotóne najvyšší počet víťazstiev - 22, zvíťazil presvedčivo. Jeho meno tohto roku chýbalo len na dvoch hlasovacích lístkoch a až 90 zo 102 hlasujúcich ho zaradilo na prvé miesto. Druhého v ankete, hviezdu hokejovej NHL a jedného z najlepších hráčov tímu víťaza Stanleyho pohára Chicaga Blackhawks Mariána Hossu, predstihol výrazne - o 210 bodov. Spomedzi tohtoročných laureátov má práve Hossa najviac umiestení v top 10 v doterajších ročníkoch ankety - až osem. Tretie miesto so značným odstupom obsadila zjazdárka Veronika Velez-Zuzulová, ktorá v predošlej sezóne skončila tretia v celkovej klasifikácii slalomu vo Svetovom pohári, keď vyhrala dva slalomy SP. 

Velez-Zuzulová sa v prvej desiatke objavila už piaty raz, takisto ako hokejista Zdeno Chára, ktorý skončil piaty. Kapitána finalistu Stanleyho pohára, tímu Bostonu Bruins predstihol ešte ďalší hokejista Chicaga Blackhawks Michal Handzuš na štvrtom mieste. Handzuš sa do prvej desiatky dostal premiérovo, takisto ako aj šiesty v poradí motocyklista Ivan Jakeš, ôsmy chodec Matej Tóth i desiaty vodný slalomár Alexander Slafkovský. Spomedzi doterajších víťazov novinárskej ankety sa do tohtoročnej top 10 dostala len biatlonistka Anastasia Kuzminová na siedmom mieste. Medzi elitou sa objavila už štvrtý raz. Druhýkrát je medzi najlepšími futbalista Marek Hamšík. Tesne za prvou desiatkou skončila vlaňajšia víťazka, strelkyňa Zuzana Štefečeková.

V kategórii kolektívov sa odohral najdramatickejší súboj o víťazstvo v histórii ankety. Basketbalistky Good Angels Košice, štvrtý najlepší tím predošlého ročníka Európskej ligy, premenili na víťazstvo hneď prvé umiestenie v najlepšej trojke. Tesne za nimi skončilo družstvo tenistiek Slovenska, ktoré postúpilo do semifinále Pohára federácie a tesne mu ušiel postup do finále. Družstvo tenistiek SR (samozrejme, v inom zložení) je v top 3 kolektívov druhý raz. Tretia skončila vodnoslalomárska hliadka 3xC1, ktorú športoví novinári vybrali do najlepšej trojky už štvrtý raz. Je pozoruhodné, že víťazstvá na majstrovstvách sveta aj Európy dosiahla hliadka v nerovnakom zložení, keď so Slafkovským a Beňušom pádloval na MS Martikán a na ME Baďura. 

V novostavbe Slovenského národného divadla v piatok večer chýbala kompletná prvá pätica ocenených. Hokejisti Marián Hossa, Michal Handzuš a Zdeno Chára majú povinnosti v zámorskej NHL, zjazdárka Veronika Velez-Zuzulová nemohla odcestovať pre zdravotné problémy z Francúzska, kde sa lieči zo zranenia. Všetkých zastúpili na slávnosti ich rodičia. 

 

VÝSLEDKY - ŠPORTOVEC ROKA 2013: 

Jednotlivci:
1. Peter Sagan (cestná cyklistika) 980 bodov
2. Marián Hossa (ľadový hokej) 770
3. Veronika Velez-Zuzulová (zjazdové lyžovanie) 576
4. Michal Handzuš (ľadový hokej) 405
5. Zdeno Chára (ľadový hokej) 329
6. Ivan Jakeš (motocyklový šport) 312
7. Anastasia Kuzminová (biatlon) 274
8. Matej Tóth (atletika) 259
9. Marek Hamšík (futbal) 245
10. Alexander Slafkovský (vodný slalom) 225
11. Zuzana Štefečeková (športová streľba) 163
12. Dominik Graňák (ľadový hokej) 148
13. Peter Velits (cestná cyklistika) 143
14. Lukáš Diviš (volejbal) 119
15. Erik Varga (športová streľba) 94
...
20. Martin Vaculík (motocyklový šport) 41

Kolektívy:
1. Basketbalistky Good Angels Košice 170
2. Tenistky Slovenska v Pohári federácie 168
3. Hliadka 3xC1 vodných slalomárov 99
4. Štvorkajak SR na 1000 m 46
5. Družstvo hokejbalistov Slovenska 44
6. Hokejisti HC Slovan Bratislava 26.

DtCj.sportovec_roka_2013_top_10.jpg

 

sagan1.jpgjakes_sportovecroka.jpgivan.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok