Skoč na obsah Skoč na menu
Toto je archívna verzia webstránky smf.sk. Informácie nemusia byť aktálne.

Slovenský tím si upevnil druhé miesto v Jadranskej lige

Slovenský tím si upevnil druhé miesto v Jadranskej lige

Slovenský tím na poslednú chvíľu oslabený o Martina Gavendu, cestoval v sobotu 22. júna do maďarského Mórahalomu, aby tu bojoval o body v rámci Jadranskej ligy, v ktorej držal po dvoch odjazdených kolách druhé miesto za českým súperom. V Mórahalome sa mu podarilo potvrdiť a upevniť si toto umiestnenie, keď lepším od nášho tímu bol len ten český.

Tropické horúčavy umocnené plechovým depom a pieskom všade naokolo, privítali účastníkov tretieho kola Jadranskej ligy v maďarskom Mórahalom vzdialenom len niekoľko kilometrov od srbskej hranice. Nová dráha v tomto kúpelnom mestečku vybudovaná Róbertom Nagyom dala viacerým účastníkom poriadne zabrať. Svedčilo o tom viacero dramatických situácií na dráhe.

Predpretekové prognózy o výsledku boli veľmi opatrné. Na novej dráhe otvorenej v minulom roku štartoval okrem domácich len málokto. Preto sa najväčšie šance dávali práve Maďarom. Zostava ich tímu však bola skutočne zaujímavá, veď vekový priemer Sándora Tihányiho (50 rokov), Róberta Nagya (46), Zsolta Benczeho (40) a Patrika Nagya (22) tvoril neuveriteľných 39,5 roka!

Úvod pretekov, ktoré začínali 17.00 hod. slávnostným nástupom, bol kvalitatívne vyrovnaný. Na prvých pozíciách sa pravidelne striedali všetky tímy okrem Slovincov, ktorí prišli do Mórahalomu prevažne s nováčikmi. Po úvodných troch jazdách sa na čelo dostal náš tím najmä zásluhou Fritza Wallnera a Filipa Šiteru. Obaja aj v ďalšom priebehu pretekov podávali bojovný výkon a najmä Filip Šitera porážal jedného súpera za druhým, aby ako jediný skončil preteky s maximom bodov. Vo štvrtej jazde sa predstavil aj začínajúci Patrik Búri, ktorý po vydarenom štarte dokonca bojoval v prvej zákrute o vedúce pozície. Nakoniec však jazdu vonkajším oblúkom v hlbočine nezvládol a skončil na zemi s narazeným ramenom. Okrem neho si tvrdosť dráhy na vlastnej koži skúsili v priebehu pretekov aj Aljoša Remih, Žiga Radkovič, Žiga Kovačič, Patrik Nagy a Ondřej Smetana.

V priebehu pretekov sa na vnútornej strane dráhy začali objavovať vyjazdené koľaje, ktoré mnohým jazdcom robili problémy, avšak niektorí ich dokázali správne využiť. Medzi nich patril aj spomínaný Filip Šitera, ktorému dráha výborne sadla. Jazdu mnohokrát na pokraji pádu predvádzal Fritz Wallner, ktorý po niekoľkých slabších štartoch musel bojovať o lepšie umiestnenie.

Minimálne bodové rozdiely si tímy udržali až po ôsmu jazdu. Po nej mali Česi na svojom konte 17 bodov, Slovenský tím 14, Maďari 11 a Slovinci 6. Dva posledné tímy sa preto rozhodli postaviť do deviatej jazdy svojich žolíkov. Pokým ten slovinský Žiga Radkovič jazdu vyhral a získal pre svoj tím 6 bodov, Róbert Nagy dlho držal druhú pozíciu no v poslednom kole sa pred neho dostal český Hynek Štichauer a Maďarom sa na konto pripísali iba dva body.

V ďalšej jazde mal slabší štart Fritz Wallner avšak v druhom kole sa dostal pred Radkoviča a do cieľa prišiel takmer súčasne s českým Michalom Škurlom. Česi sa nám tak vzdialili o šesť bodov, čo znamenalo možnosť nasadiť žolíka. Ján Daniel to aj využil a do ďalšej jazdy nastupoval Filip Šitera ako slovenský žolík. Od štartu sa ujal hneď vedenia, no rozhodca zastavil jazdu pre letmý štart. Opakovaný štart opäť ovládol a bezpečne dojazdil do cieľa po 6 bodov. Náskok Čechov pred našim tímom sa tak stenčil na jediný bodík. Vzrušenie medzi divákmi, ale aj v depe priniesol štart trinástej jazdy. Páska na vonkajšej strane dráhy išla hore o niečo pomalšie a zachytila Ondřeja Smetanu akurát pod prilbou na krku. Pri pretláčaní bola však páska silnejšia než jazdec s motorkou a namiesto roztrhnutia sa prehodila Ondřeja Smetanu aj s motorkou. Jazdcovi sa našťastie nič nestalo a opakovanú jazdu vyhral. Po pretekoch mu však krk zdobil nepekný tmavý náhrdelník.

Po dvoch jazdách Aljošu Remiha, v ktorých získal iba jeden bod sa nám Česi vzdialili na štyri body a nebezpečne sa začali približovať Maďari ale aj Slovinci. Na jednobodový rozdiel stiahol naše manko na Čechov víťazstvom Filip Šitera. Po poslednej jazde základnej časti však bolo poradie: Česká republika (30 bodov), Slovensko (27), Maďarsko (23) a Slovinsko (23).

Pred nasadzovacími jazdami však prišiel rozruch v depe. Maďari a Slovinci odrazu našli v pravidlách ligy medzeru, ktorá im údajne dovoľovala do nasadzovcích jázd použiť v prípade šesťbodovej straty na prvý tím taktickú rezervu. Proti tomu samozrejme vystúpili zástupcovia z Čiech a Slovenska, nakoľko práve pravidlo, že sa nesmie používať taktická rezerva a ani žolík v nasadzovacích jazdách aj keď tím stráca 6 a viac bodov na prvého sa dohodlo počas stretnutia všetkých stránok v Žarnovici a potvrdené to bolo aj v Pardubiciach. Aj napriek tomu domáci rozhodca prijal kompromis, ktorým bolo vlastne vyhovené iba Slovincom a Maďarom, ktorí nasadili do jazdy, kde sa mali predstaviť najslabší jazdci tímov, taktické rezervy.

V prvej nasadzovacej jazde tak namiesto Benczeho štartoval Tihányi a namiesto Bota Kovačič. Obaja ovládli jazdu, keď sa z víťazstva tešil maďarský pretekár pred Slovincom. V nasledujúcej jazde, kde už štartovali jazdci tak ako mali podľa pravidiel však prišla pohroma práve na tých, ktorí hľadali medzery v pravidlách. Štart vôbec nevyšiel Remihovi, ktorému súperi doslova ušli. V momente, keď to vyzeralo, že Slovensko sa možno zošuchne až na štvrtú pozíciu v pretekoch, však v treťom kole zradila takmer v tom istom momente Maďara Patrika Nagya a Slovinca Ladislava Vidu technika! Obaja sa rýchlo rozbehli so svojimi strojmi cez cieľ, aby tadiaľ prešli skôr než ich o kolo predbehnú ostávajúci dvaja súperi. To nakoniec stihli, no ďalšie kolo už neodbehli a obaja si pripísali na svoje konto nulu.

Predposlednú jazdu ovládol Michal Škurla a zabezpečil tak víťazstvo pre Čechov. Teoretickú možnosť straty celkového druhého miesta pre Slovenský tím v pretekoch zažehnal Fritz Wallner, ktorý došiel do cieľa tretí a ukoristil tak dôležitý bod. Posledná jazda videla suverénneho Filipa Šiteru, ktorý nedal šancu svojim súperom. Za jeho chrbtom sa však odohrával veľký boj o dva body, ktorý nakoniec pre seba rozhodol Štichauer pred Radkovičom.

Z víťazstva v pretekoch sa tešili Česi, pred Slovenským tímom, Slovincami a Maďarmi, ktorí sa nakoniec nevošli na stupne víťazov. Aj napriek tomu určite patrí uznanie práve im, veď Róbert Nagy a Sándor Tihányi patrili medzi najlepších jednotlivcov dňa. Sklamaním bol výkon Róbertovho syna Patrika.

Výsledky:

Česká republika 39 (Hynek Štichauer 11, Michal Škurla 11, Ondřej Smetana 11, Jaroslav Petrák 6)

Slovensko 33 (Filip Šitera 18,Fritz Wallner 9, Aljoša Remih 5, Patrik Búri 1)

Slovinsko 28 (Žiga Radkovič 12, Žiga Kovačič 10, Ladislav Vida 5, Dalibor Bot 1)

Maďarsko 26 (Sándor Tihányi 12, Róbert Nagy 11, Patrik Nagy 2, Zsolt Bencze 0)

 

Tabuľka Jadranskej ligy po troch kolách:

Česká republika 119 bodov

Slovensko 100 bodov

Slovinsko 82 bodov

Maďarsko 76 bodov


 

Slovensk_tim.JPGWallner_medzi_supermi.JPGpad_Radkovica.JPGpatrik_buri.JPGtart_prvej_jazdy.JPGstupne_vitazov.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok