Skoč na obsah Skoč na menu
nová stránka

MS V MOTOKROSE JUNIOROV SO SLOVENSKOU ÚČASŤOU

PDF  poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť 

MS V MOTOKROSE JUNIOROV  SO SLOVENSKOU ÚČASŤOU

Trať Gorna Rositza  v bulharskom Sevlievo bude v dňoch 25.-26.8.2012 hostiť najmladšie motokrosové talenty, účastníkov Monster Energy FIM majstrovstiev sveta v motokrose juniorov. Podľa predbežnej štartovej listiny sa na podujatí predstaví  165 jazdcov z 34 rôznych krajín, medzi ktorými bude i 7 slovenských motokrosových nádejí.

 

Veková hranica všetkých účastníkov je od 10 do 17 rokov a štartuje sa v troch tried: MX65cc, MX85cc a MX125cc. Každá trieda má svoje vlastné vekové obmedzenia: MX65 jazdci 10 až 12 roční, MX85cc jazdci vo veku 11 až 14 rokov  a trieda MX125 pre jazdcov od 13 až 17 rokov.

V triede MX65cc patrí medzi najväčších favoritom tohoročný majster Európy  Xylian Ramella zo Švajčiarska a tretí z ME Rene Hofer z Rakúska. Z našich jazdcov sa v tejto triede predstaví dvojica Samuel Strýček (št.č.51) a Tomáš Byrtus (št.č.612).

V 85-tkách je na zisk titulu viacero kandidátov. Najväčším kandidátom je taktiež  majster Európy holandský jazdec Davy Pootjes, avšak Conrad Mews z Anglicka, ktorý bol tretí v ME EMX85cc tretí mu bude veľkou konkurenciou, nakoľko o titul v minulo víkendovom finále ME prišiel len kvôli technickým problémom s motocyklom. V Sevlieve si však budú musieť merať svoje sily s americkými jazdci ako napr. Jake Pinhancos- majster sveta v triede MX65 z roku 2010.
V triede MX85 más Slovensko najpočetnejšie zastúpenie a to štvoricou jazdcov: jaroslav Antalič (št.č.9), Pavol Repčák (št.č.22), Jozef Poslúch (št.č.52), Richard Šikyňa (št.č. 127).

Šikyňa sa pretekov MS zúčastní už tretíkrát. Po prvý raz štartoval pred dvomi rokmi, keď ešte v triede 65 cm3 vybojoval štvrté miesto, vlani, už na 85-ke, sa pre defekt do pretekov nekvalifikoval. "Mojím prvoradým cieľom bude kvalifikovať sa a v samotných pretekoch by som sa chcel umiestniť do dvadsiateho miesta," vraví Richard. "Trať v Sevlieve poznám, vyhovuje mi, je pekná so zaujímavými skokmi."

Antaliča čaká premiéra vo svetovom šampionáte: "Bude to moja prvá účasť na majstrovstvách sveta, preto je mojím cieľom nazbierať čo najviac skúseností. Určite sa budem chcieť kvalifikovať a v pretekoch vybojovať čo najlepšie umiestnenie," vraví Jaroslav, ktorý sa dostáva do formy po zranení z jarných pretekov majstrovstiev Európy vo Veľkých Uherciach.

V najsilnejšej triede 125cc je jedným z jasných favoritov Tim Gajser zo Slovínska, ktorý sa stal minulý víkend v Anglicku majstrom Európy,. Avšak v Sevlieve bude musieť bojovať s americkými jazdcami, ktorí sú vždy veľkým prekvapením týchto podujatí. Okrem toho, britský jazdec James Dunn už v tomto roku niekoľko krát Gajsera poraziť,  takže treba rátať i s ním pre stupne víťazov.

Slovensko bude v triede 125cc reprezentovať Michal Novocký (št.č. 74), ktorý sa na svetovom šampionáte juniorov predstaví po druhý krát. Michal sa pripravuje pod trénerskou taktovkou Jaroslava Katriňáka, ktorý je zároveň i vedúcim slovenskej výpravy na tomto svetovom šampionáte mladých motokrosárov.

Šampionát oficiálne začína už dnes, v piatok  večer slávnostným otvoreným v centre v centre mesta Sevlievo s prezentáciou všetkých jazdcov krajín a jazdcov.  V sobotu sú na programe kvalifikačné jazdy v jednotlivých triedach a v nedeľu finálové jazdy, ktoré rozhodnú i o poradí jednotlivých krajín, pričom do hodnotenia krajín sa počíta výsledok každého jazdca.  Veríme, že motokrosová trať v Sevlieve bude pre našich mladých jazdcov aspoň čiastočne úspešná ako v minulom roku pre našich seniorov, ktorí tu získali bronz v európskom motokrose národov.

© 2020 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania | rss export
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. | tvorba web stránok