Skoč na obsah Skoč na menu
nová stránka

Úspešná “Slovenská” rely Dakar 2012: Š.SVITKO 5.MIESTO, D.ČIPKA 75.MIESTO :

PDF  poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť 

V dnešnej záverečnej 14.etape z Pisca do Limy vystúpil slovenský jazdec Oraving Slovnaft teamu Štefan Svitko na pomyselné medailové tretie miesto. V celkovom poradí súťaže motocyklov patrí Štefanovi fantastické 5.miesto, čo je najlepšie umiestnenie slovenského jazdca v histórii tohto púštneho dob-rodružstva.

Druhý slovenský jazdec Dušan Čipka bol dnes v cieli na 75.mieste a 75.priečku mu patrí i v konečnom poradí. D. Čipka sa tým stal len piatym Slovákom, ktorý došiel do cieľa rely Dakar.

Ďalší dvaja slovenskí motocyklisti z pôvodného kvarteta preteky nedokončili. Ivana Jakeš skončil v 5. etape pre poruchu svojho motocykla BMW a nováčik na rely Ján Zaťko na rovnakej značke skončil tiež pre technické problémy etapu pred ním.

Dnešnú etapu vyhral Nórsky jazdec Ullevalseter pred druhým Comom a tretím našim jazdcom Štefanom Svitkom. Víťaz súťaže motocyklov francúzsky jazdec Cyril Despres bol dnes v cieli až na 10.miesto, avšak náskok ktorý po včerajšku získal na druhého Španiela Marca Comu mu zaručovali dnešný  bezproblémový dojazd.  Za uvedenou dvojicou skončil na treťom mieste Helder Rodrigues z Portugalska, štvrtý Jordi Viladoms zo Španielska a piate miesto patrí slovenskému jazdcovi Štefanovi  SVITKOVI.

Pred dnešným záverečným dňom rely, po dojazde 13.etapy,  Štefan Svitko na svojej web stránke napísal:  „Celú noc som rozmýšľal nad tým či zariskujem alebo pôjdem na istotu, pretože štvrtý jazdec bol predo mnou len 1.minútu a náskok pred šiestym som mal 25min. Nakoniec tesne pred štartom špeciálu som sa rozhodol, že lepšie bude ak pôjdem na istotu. Dnes sa mi išlo cez  duny podstatne lepšie. Etapa mi celkom rýchlo ubehla , aj keď písali, že na tejto etape zistíme čo je extrémna vytrvalosť. Nezdalo sa mi to dnes náročné. V cieli etapy som sa cítil super, pretože už jednou nohou sme v cieli Dakaru a ja mám tak  blízsko k takému výbornému výsledku. Dúfam, že dobojujem, etapa má len 29km.“

A my už vieme, že dobojoval a svoje tohtoročné účinkovanie na rely zavŕšil dnešným krásnym tretím miestom.

V mene Slovenskej motocyklovej federácie a všetkých priaznivcov motocyklového športu u nás gratuľujeme ako Štefanovi Svitkovi k zisku historického úspechu na rely Dakar, tak i Dušanovi Čipkovi k úspešnému dojazdu do cieľa tohto náročného podujatia.

14.etapa - motocykle: 1. Pal Anders Ullevalseter (Nór./KTM) 22:26 min, 2. Marc Coma (Šp./KTM) +1:08, 3. Štefan SVITKO (SR/KTM) +1:43..., 73. Dušan ČIPKA (SR/BMW) +16:15

Rely DAKAR 20102 konečné poradie súťaže motocyklov: 1. Cyril Després (Fr./KTM) 43:28:11 h, 2. Coma +53:20 min, 3. Helder Rodrigues (Port./Yamaha) +1:11:17 h..., 5. SVITKO +1:47:28..., 73. ČIPKA +23:41:13

Kompletné výsledky: www.dakar.com

Zdroj: noviny.sk/TASR


Galéria obrázkov

© 2020 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania | rss export
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. | tvorba web stránok